Jak widzisz, dotarcie do sedna tego typu bólu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Choć nie wszystkie przyczyny bólu za uszami są poważne, warto umówić się na wizytę u lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenia, takie jak aktywne zapalenie ucha, zapalenie wyrostka sutkowatego czy neuralgia potyliczna. 

Jakie są objawy bólu za uszami?

Jeśli zastanawiasz się, jaki zestaw objawów idzie w parze z bólem za uszami, odpowiedź może cię zaskoczyć. Symptomatologia tej dolegliwości w dużym stopniu zależy od przyczyny dyskomfortu i tkanki, która została dotknięta. Zrozumiałe jest, że ból pochodzący z kości daje zupełnie inne objawy niż ten, który dotyczy nerwów. Podobnie zapalenie ucha jest odczuwane inaczej niż ostre zapalenie ucha środkowego lub przewlekłe zapalenie ucha. 
Na przykład uciskający, bolesny ból jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia ucha środkowego. Natomiast ból wywołany przez infekcję kości za uchem jest najczęściej opisywany jako pulsujący. Ponadto, choć większość zna bolesne odczucia związane z bólem zębów, problemy z zębami lub stawem szczękowym mogą również powodować ostry ból ucha. 
Jak już wspomniano, ból za uszami zazwyczaj nie występuje w odosobnieniu, ale z całą masą innych możliwych nieprzyjemnych objawów. Niektóre z najczęstszych objawów towarzyszących - w zależności od diagnozy - to utrata słuchu, ropna wydzielina z ucha, szumy uszne (dzwonienie w uchu), pulsujący ból głowy, ból zęba lub szczęki. 

Kiedy powinieneś szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach?

Chociaż nie każdy przypadek bólu za uchem uzasadnia pilną wizytę u lekarza, istnieją pewne objawy, na które powinieneś zwracać uwagę. Na przykład wysoka gorączka może wskazywać na infekcję, co oznacza, że do jej wyleczenia może być konieczne podanie antybiotyku. Inne objawy, na które należy zwracać uwagę, to nadmierny drenaż ucha, sztywność karku, ból szyi, objawy neurologiczne i nadwrażliwość na światło. ​

Najczęstsze przyczyny bólu ucha

Zapalenie ucha środkowego
Zapalenie ucha środkowego to częsty problem, z którym wiele osób boryka się w pewnym momencie swojego życia. Chociaż choroba ta dotyka głównie dzieci, może wystąpić także u dorosłych. Do zapalenia ucha środkowego dochodzi, gdy przestrzeń między uchem wewnętrznym a błoną bębenkową ulega zapaleniu i zakażeniu. 

Jedną z możliwych przyczyn rozwoju tej infekcji jest dysfunkcja trąbki Eustachiusza. Kiedy przewód Eustachiusza - kanał, który łączy gardło z uchem środkowym - nie funkcjonuje prawidłowo, płyn nie odpływa normalnie z ucha środkowego. Kiedy drenaż nie odbywa się tak, jak powinien, bakterie i wirusy mogą się rozmnażać i prowadzić do ostrego zapalenia ucha środkowego. Oprócz ostrego zapalenia ucha środkowego istnieją jeszcze dwa inne rodzaje zapalenia ucha środkowego - wysiękowe zapalenie ucha środkowego i przewlekłe zapalenie ucha środkowego. 
Zapalenie ucha zewnętrznego
Zapalenie ucha zewnętrznego, zwane też uchem pływaka, występuje wtedy, gdy przewód słuchowy ulega zapaleniu. Jeśli cierpisz na to schorzenie, możesz doświadczyć wydzieliny z ucha, swędzenia uszu, utraty słuchu i tkliwości ucha zewnętrznego. 

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego mogą towarzyszyć takim chorobom jak alergie i COVID. Jak więc możesz zapobiec rozwojowi zapalenia ucha zewnętrznego? 
Unikaj nadmiernego czyszczenia uszu
Pamiętaj, by dokładnie osuszyć uszy po pływaniu
Jeśli nosisz aparaty słuchowe, dbaj o to, by były one jak najczystsze.
Uszkodzone uszy
Woskowina uszna, zwana też cerumenem, jest naturalną substancją, która spełnia w uchu różne funkcje. Jedną z tych funkcji jest ochrona wyściółki przewodu słuchowego zewnętrznego. W normalnych okolicznościach ręczne usuwanie woskowiny nie jest konieczne, by utrzymać uszy w czystości, ponieważ ucho ma zdolność samooczyszczania się. Jeśli jednak proces usuwania woskowiny nie przebiega prawidłowo, woskowina może gromadzić się głęboko w przewodzie słuchowym, powodując zator. 

Wkładanie patyczków higienicznych lub palców do przewodu słuchowego jest jedną z głównych przyczyn powstawania woskowiny w uszach. Innych przyczyn nie da się kontrolować, a należą do nich nadmierna produkcja woskowiny, wąski przewód słuchowy lub bardziej sucha niż zwykle woskowina. 

Znaczne zaleganie woskowiny może prowadzić do takich objawów, jak ból za uchem, szumy uszne i utrata słuchu. 
Zaburzenia TMJ (Temporomandibular Joint Disorder)
Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się w przedniej części ucha, gdzie szczęka łączy się z czaszką. Zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym powstają w wyniku problemów dotyczących tego stawu i otaczających go mięśni. 

Tępy, uporczywy ból w okolicy ucha jest jednym z charakterystycznych objawów zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. Ruchy ust i żucie zazwyczaj pogarszają ból. Szumy uszne, bóle głowy i dźwięki wydawane przez szczękę (klikanie i wyskakiwanie) to częste objawy towarzyszące temu schorzeniu. 
Neuralgia potyliczna
Neuralgia potyliczna to niepokojący stan, kiedy cierpisz z powodu silnego bólu przypominającego strzelanie, kłucie lub porażenie prądem, który rozchodzi się w górnej części szyi i za uszami. Charakterystyczny ból pojawia się nagle i dotyczy tylko jednej strony głowy, a wywołują go proste ruchy. 

Kłujący ból nie jest jedynym objawem tego schorzenia. Osoby cierpiące na neuralgię potyliczną często skarżą się na zawroty głowy, nudności, szum w uszach i tkliwość za uchem.
Zapalenie wyrostka sutkowatego
Zapalenie wyrostka sutkowatego to rzadka infekcja kości wyrostka sutkowatego, która znajduje się za i pod uchem. Zapalenie wyrostka sutkowatego zwykle pojawia się jako konsekwencja nieleczonego lub nieskutecznie leczonego ostrego zapalenia ucha środkowego. Ból za uchem nie jest jedynym objawem tego schorzenia. Towarzyszą mu również gorączka i ból głowy. 

Jeśli masz objawy zapalenia wyrostka sutkowatego, powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej. Pozostawienie go bez leczenia może mieć katastrofalne skutki, takie jak zapalenie opon mózgowych, zakażenie kości czaszki, a nawet paraliż nerwu twarzowego. 

Jak leczyć ból za uchem?

Twój plan leczenia będzie się różnił w zależności od przyczyny bólu. Na przykład, jeśli przyczyną bólu za uchem jest infekcja ucha, taka jak zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego, lekarz prawdopodobnie przepisze antybiotyk. 

Zapalenie wyrostka sutkowatego wymaga jeszcze bardziej agresywnego podejścia do leczenia, w tym dożylnego podawania antybiotyków i chirurgicznego drenażu zakażonego płynu. Jeśli twój ból ucha jest spowodowany uderzeniami w ucho, całkiem skuteczne mogą okazać się dostępne bez recepty krople zmiękczające woskowinę.
Leczenie zaburzeń TMJ może być nieco skomplikowane. Jednak wiele osób znajduje ulgę, stosując kombinację leków rozluźniających mięśnie, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), fizykoterapii i walki ze stresem. 

Czego możesz się spodziewać w gabinecie lekarskim

Kiedy przyjdziesz na wizytę, lekarz najprawdopodobniej przeprowadzi badanie przedmiotowe obszaru, który Cię niepokoi, np. uszu, szczęki, szyi, jamy ustnej, węzłów chłonnych, a nawet skóry wokół twarzy. Lekarz będzie starał się zrozumieć, jakich objawów doświadczasz i może skierować Cię do laboratorium na badania krwi. Może być również konieczne wykonanie badań obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie, aby ustalić przyczynę problemu. 

Twój plan leczenia będzie zależał od wyników badań lekarza i faktycznej diagnozy, którą otrzymasz. ​

Wniosek

Jak widzisz, ból za uchem może mieć wiele przyczyn, a niektóre z nich mogą być całkiem poważne. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort, najlepiej poszukaj pomocy u specjalisty.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu profesjonalnej porady lekarskiej ani jej zastępować. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą ds. zdrowia.