Język migowy to narzędzie komunikacji wizualnej. Chociaż możesz się nauczyć alfabetu i gestów rąk w książkach i w internecie, równie ważne jest ćwiczenie z kimś doświadczonym.
Obserwując osobę posługującą się językiem migo wym, szybko widać, że jest on holistyczny i wyrazisty. Łączy kształt i ruch dłoni, mimikę, orientację ciała i kierunek dłoni. Gdy nauczysz się kilku podstawo wych znaków (co najmniej 100 najczęstszych słów lub fraz), nadejdzie czas, aby znaleźć partnera lub miejsce ćwiczeń i rozwinąć swoje umiejętności oraz słownictwo.
Kursy stacjonarne lub zajęcia z nauczaniem języka migowego oferują podstawowe lub zaawansowane instrukcje, a także środowisko do ćwiczeń i rozwoju umiejętności. Wśród wielu lokalnych możliwości warto poszukać:
- bezpłatnych zajęć oferowanych w bibliotekach publicznych, szkołach oraz innych placówkach edukacyjnych,
- płatnych zajęć organizowanych za pośrednictwem szkół wyższych, uniwersytetów, szkół prywatnych i korepetytorów.
Warto także korzystać z platformy YouTube – można tu znaleźć masę filmów poświęconych nauce języka miganego, obejmujących wszystko, od pisowni alfabetu po popularne zwroty i poradniki z wielu tematów dotyczących nauki języka migowego. Wielu branżowych ekspertów prowadzi również własne kanały, które są na bieżąco aktualizowane. Filmy oferują wiele ciekawych informacji oraz dokładne wskazówki. Nauka w ten sposób jest o tyle wygodna, że w razie potrzeby film można zatrzymać, odtworzyć i ponownie obejrzeć w razie potrzeby.
Rozmaite materiały są również dostępne za pośrednictwem poszczególnych stron internetowych oferujących kursy, quizy oraz różnego rodzaju techniki uczenia się. Podobnie jak edukacja na YouTube, nauka za pomocą materiałów dostępnych na stronach internetowych umożliwia dużą elastyczność podczas nauki nowego i wymagającego języka.
Aplikacje, które są dostępne zarówno dla urządzeń z system iOS oraz Android oferują funkcje takie jak: słowniki, łamigłówki i gry oraz pełne lekcje i samouczki. Wiele z nich jest bezpłatne.