W jaki sposób muzyka działa uzdrawiająco?

Terapia dźwiękiem wykorzystuje określone wibracje i częstotliwości do synchronizowania fal mózgowych. Pozwala nam osiągnąć głębokie poczucie relaksu, zdolne do uspokojenia częstotliwości wibracyjnych w naszym ciele. Naukowcy odkryli niedawno, że nasz zmysł słuchu odgrywa istotną rolę w procesach zdrowienia i powrotu do zdrowia.
W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej dźwięk i zmysł słuchu są używane w połączeniu z innymi zmysłami do określania jakości naszych myśli i emocji. 
Uzdrawiająca muzyka jest kluczowa dla naszego zdrowia, w rzeczywistości ci, którzy żyją w zatłoczonych i chaotycznych obszarach miejskich często doświadczają zwiększonego stresu i ogólnego osłabienia systemu odpornościowego.

Terapia dźwiękiem nastraja nasze ciała tak, by czuły się zregenerowane, aktywne i szczęśliwe. Ludzkie ciało składa się w większości z wody (około 75%), więc dźwięki i wibracje są naturalnie przewodzone przez całe ciało, promując krążenie, odmładzanie i zwiększony przepływ energii. Warto również spróbować muzyki do snu, która pozwoli nam się zrelaksować i szybciej zasnąć. 
 

Rodzaje uzdrawiającej muzyki lub terapii dźwiękiem


Muzykoterapeuci używają różnych technik, dlatego ważne jest, byś dowiedział się, która z nich najbardziej Ci odpowiada. Każda z metodologii jest przeznaczona do innych celów. Na przykład kryształowe dzwonki są dostrojone do częstotliwości 7 czakr, podczas gdy gongi stymulują system nerwowy i hormonalny.
Poniżej przedstawiamy niektóre z różnych form muzykoterapii.


Kryształowe dzwonki i dzwonki tybetańskie, znane także jako "śpiewające misy".

Dzwonki tybetańskie są instrumentami pochodzącymi z kontynentu azjatyckiego i mogą być wykonane z brązu lub kryształu, a także mieć różne rozmiary. Są one używane od XII wieku do generowania głębokich wibracji, które mogą wpływać na różne części ciała i mózgu. Terapia ta wspomaga krążenie i rozluźnienie mięśni, działając jednocześnie na przepływ limfy.  
Gongi i bębny szamańskie

Dzięki swojemu intensywnemu brzmieniu i głębokim wibracjom gongi i bębny szamańskie są często wykorzystywane do działania na połączenie umysłu i ciała.  Tak zwane "kąpiele w gongu" są prawdziwymi kąpielami dźwiękowymi i wibracyjnymi, w których możesz uwolnić się od blokad emocjonalnych i lęków. Oba mogą stymulować nerw błędny, przesyłając wibracje przez całe ciało.

Muzykoterapia

Muzykoterapia obejmuje wiele dziedzin, w tym słuchanie muzyki relaksacyjnej, granie na instrumentach, bębnienie, angażowanie się w kierowaną wyobraźnię i ćwiczenia kompozytorskie. Muzyka odgrywa ważną rolę w stymulowaniu procesu uzdrawiania poprzez dźwięk. 
Chanting

W buddyzmie doskonałym przykładem śpiewu jest mantra Om, która może wytworzyć wewnętrzną wibrację zdolną do zmiany częstotliwości w ciele. Znalezienie właściwej mantry jest kwestią osobistego wyboru, a niektórzy ludzie mają ich kilka, które mogą stosować zamiennie w zależności od okoliczności.Medytacja i dźwięki

Medytacja w rytm określonego dźwięku lub uspokajającej muzyki może być bardzo skuteczna w uzdrawianiu ciała, promowaniu dobrego samopoczucia oraz uwalnianiu od stresu i niepokoju. Medytacja dźwiękiem tworzy "kąpiel dźwiękową", która pozwala całemu ciału zrelaksować się z korzyścią dla długotrwałego zdrowia.
Medytacja i dźwięk

Medytacja do konkretnego dźwięku lub uspokajającej muzyki może być bardzo skuteczna w uzdrawianiu ciała, promowaniu dobrego samopoczucia oraz uwalnianiu od stresu i niepokoju. Medytacja dźwiękiem tworzy "kąpiel dźwiękową", która pozwala całemu ciału zrelaksować się z korzyścią dla długotrwałego zdrowia.


Korzyści płynące z muzyki dla uzdrawiania

Nie ma co do tego wątpliwości, muzyka ma głębokie znaczenie i dotyka ludzi na poziomie komórkowym. Dźwięk ma uzdrawiającą moc i każdy z nas może doświadczyć na własnej skórze zdrowotnych korzyści płynących z uzdrawiającej muzyki.

Aby potwierdzić emocjonalne konotacje muzyki, pomyśl tylko o tej piosence, która sprawiła, że byłeś taki szczęśliwy i pełen energii w liceum, albo przeciwnie, o melodii, która wciąż przypomina Ci o utraconej miłości, pełnej smutku i żalu.


Muzyka poprawia zdrowie i samopoczucie

Słuchanie muzyki w celach leczniczych sprzyja poprawie ogólnego stanu zdrowia. Pacjenci zgłaszali korzyści takie jak lepsza jakość snu, niższe ciśnienie krwi, mniejszy przewlekły ból i dyskomfort. Odnotowano również mniejsze ryzyko chorób układu krążenia lub zawału serca.

Terapia dźwiękiem może być stosowana regularnie lub w razie potrzeby, by zmniejszyć np. stany zapalne stawów, dyskomfort pooperacyjny, bóle menstruacyjne, a także by poprawić ruchomość stawów, zmniejszyć sztywność i ból, czy wreszcie poprawić krążenie krwi. Muzykoterapia może więc uczynić życie bardziej zrównoważonym, nawet bardziej radosnym, przynosząc ulgę nawet w przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca.
 
Wspiera twój stan umysłowy, emocjonalny i duchowy


Długa, spokojna "kąpiel dźwiękowa" może przywrócić beztroskie uczucie spokoju. Może zrównoważyć i oczyścić umysł, zaszczepiając nową motywację. Twój stan psychiczny, emocjonalny i duchowy może zostać ożywiony, co pozwoli ci odzyskać chęć do zmierzenia się ze światem z nowej, zdrowej perspektywy.
Zaletą tego typu dbania o siebie jest możliwość wypracowania własnej metody, która może obejmować medytację, muzykę i uzdrawianie, by zredukować poziom stresu i żyć bardziej satysfakcjonującym życiem.


Zrównoważenie twojej energii i usunięcie blokad energetycznych 

Uczucie, którego większość ludzi doświadcza podczas sesji muzykoterapii to głęboki, pocieszający i regenerujący spokój, który trudno jest wyjaśnić. Eksperci medycyny alternatywnej określają go jako głęboki masaż energetyczny, równoważący twoją energię i odblokowujący twoje czakry. Mówiąc wprost, czyste uczucie "feel good"!


Tworzy poczucie głębokiego relaksu

Muzyce uzdrawiającej towarzyszy psychologiczny stan spokoju i wyciszenia, który może dać ci odnowioną zdolność koncentracji i jasność umysłu, co pozwoli ci poprawić twoją umysłową i fizyczną zdolność podejmowania decyzji.
 

Terapia dźwiękiem jako alternatywne wsparcie dla medycyny zachodniej

Chorzy na raka, cierpiący na chroniczny ból, osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi odnieśli ogromne korzyści z terapii dźwiękiem lub sesji słuchania uzdrawiającej muzyki. Ostatnie badania przeprowadzone na pacjentach z fibromialgią wykazały znaczące zmniejszenie bólu już po dziesięciu zabiegach (przez pięć tygodni, dwa razy w tygodniu). Trzy czwarte uczestników doświadczyło wystarczających korzyści, by zmniejszyć ilość przyjmowanych leków. Choć nie jest to w żadnym wypadku terapia alternatywna do opieki medycznej, słuchanie muzyki leczniczej może być wspaniałą terapią wspierającą, która może poprawić jakość życia.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić ogólny stan zdrowia, czy podnieść swoją wydajność w pracy, uzdrawianie dźwiękiem oferuje wiele możliwości znalezienia centralnego, uspokajającego miejsca, w którym będziesz mógł wykonywać swoją najlepszą pracę. Pamiętaj również o należytej ochronie słuchu i dbaniu o stan swoje zdrowia.