zapalenie ucha objawy
Infekcje ucha mogą dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Wśród dorosłych przeważają infekcje ucha zewnętrznego i środkowego, natomiast infekcje ucha wewnętrznego są rzadkie. Infekcje można sklasyfikować jako ostre, kiedy ustępują w ciągu kilku dni, lub przewlekłe, kiedy trwają dłużej, powodując ryzyko uszkodzenia części ucha wewnętrznego, takich jak ślimak, nerw słuchowy i nerw przedsionkowy. Nawracające infekcje ucha środkowego mogą również uszkodzić delikatny mechanizm odpowiedzialny za równowagę.
 
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu objawów zapalenia ucha, ważne jest, aby zrozumieć czym jest i na jakie rodzaje dzieli się ta infekcja. Zgodnie z definicją opracowaną przez U.S. Department of Health and Human Services, zapalenie ucha środkowego jest procesem zapalnym ucha środkowego, wywołanym przez patogeny (wirusy lub bakterie) i często związanym z gromadzeniem się płynu za błoną bębenkową.
 


Rodzaje zapalenia ucha

Istnieją trzy formy zapalenia ucha: wewnętrzne, środkowe i zewnętrzne. Dzieci są najbardziej narażone na infekcje uszu, w rzeczywistości statystyki mówią o co najmniej jednym przypadku przed ukończeniem 3 roku życia. Ale na szczęście nie każdy jest skazany na rozwój tej choroby. Najczęstszymi czynnikami ryzyka są predyspozycje genetyczne, alergie, osłabiony układ odpornościowy i narażenie na bierne palenie. Wreszcie, używanie butelek i smoczków może sprzyjać wystąpieniu zapalenia ucha u niemowląt i dzieci.

 
Pięć najczęstszych rodzajów infekcji ucha to: zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha środkowego z wysiękiem, zapalenie ucha zewnętrznego (ucho pływaka), perforacja błony bębenkowej i zapalenie wyrostka sutkowatego.
 
Ostre zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą postacią z tych trzech i jest łatwo diagnozowane przez lekarza ogólnego poprzez badanie otoskopowe. Objawami tej odmiany zapalenia ucha są obrzęk i proces zapalny w uchu środkowym, a także gromadzenie się płynu za błoną bębenkową. Ostre zapalenie ucha środkowego może być bardzo bolesne i może mu towarzyszyć gorączka, szczególnie u dzieci.
 
Po wyleczeniu, infekcja może przekształcić się w wysiękowe zapalenie ucha środkowego, którego jedynym objawem jest gromadzenie się płynu za błoną bębenkową. Jeśli ten zastój utrzymuje się miesiącami lub nawraca cyklicznie, mamy do czynienia z przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego, nawet przy braku objawów infekcji. Jest to dolegliwość trudna do zwalczenia, szczególnie u dzieci, ponieważ obecność płynów sprzyja namnażaniu się patogenów takich jak wirusy i bakterie, wywołując nowe infekcje.
 
Perforacja błony bębenkowej może nastąpić w wyniku urazu lub infekcji, które mogą spowodować rozdarcie lub dziurę w cienkiej błonie bębenkowej. Zastój płynu w uchu środkowym może również wywierać nadmierne ciśnienie, pogłębiając pęknięcie, a nawet powodując utratę słuchu.
Jeśli jednak stwierdzono u Ciebie perforację błony bębenkowej, nie martw się: zwykle goi się ona samoistnie w ciągu kilku tygodni. Zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważnym schorzeniem, które występuje, gdy nieleczone lub niewłaściwie leczone ostre zapalenie ucha środkowego rozszerza się z ucha środkowego na otaczającą je kość - wyrostek sutkowaty. Ponieważ jest to poważna infekcja bakteryjna, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby uzyskać odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie powikłania mogą być katastrofalne: głuchota, uszkodzenie mózgu, zatrucie krwi, a nawet śmierć.
objawy zapalenia ucha

Jak powstają infekcje uszu?

1. Ból ucha
 
 
Zjawiska takie jak ból lub dyskomfort w uchu są jednym z głównych objawów trwającego lub rozwijającego się zapalenia ucha. W rzeczywistości, nierzadko przed rozwinięciem się infekcji można doświadczyć nieprzyjemnego uczucia głęboko w kanale słuchowym. W miarę postępu choroby patogeny zaczynają się namnażać, wyzwalając proces zapalny, któremu towarzyszy miejscowy obrzęk. Naturalnie zaostrzenie dolegliwości powoduje nasilenie się bólu. Ból może nie być ograniczony do uszu, ale może promieniować do szczęki. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub na receptę mogą być pomocne w łagodzeniu tych bolesnych objawów. 
 
Jednak ból nie jest jedynym objawem zapalenia ucha; może również wystąpić ucisk i intensywne swędzenie.
 
2. Objawy grypopodobne
 
Główne objawy grypopodobne to zwykle przekrwienie, gorączka, ból gardła i katar. Niedrożność przewodu Eustachiusza może sprzyjać infekcji, zwłaszcza gdy duszność nosa i przekrwienie utrzymują się przez wiele tygodni.
stan zapalny ucha objawy
3. Gorączka
 
Gorączka jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu na agresję zewnętrzną ze strony patogenów takich jak wirusy i bakterie, które są przyczyną zapalenia ucha środkowego. Organizm ludzki wykorzystuje swoje naturalne mechanizmy obronne do walki z infekcjami poprzez podnoszenie temperatury w celu stworzenia niekorzystnego środowiska dla wirusów i bakterii, które są wrażliwe na ciepło.
Niska gorączka (poniżej 38,5 °C) nie jest powodem do niepokoju, ale wysoka gorączka może wskazywać na rozprzestrzenianie się infekcji. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
4. Zaburzenia snu
 

Ból ucha może negatywnie wpływać na jakość snu. U niektórych osób ból może być tak intensywny, że nie mogą zasnąć, ponieważ często nasila się w nocy. Dzwonienie w uszach, które często towarzyszy infekcjom ucha środkowego, wewnętrznego i zewnętrznego, może utrudniać prawidłowy wypoczynek przez wiele dni lub tygodni. 
 
5. Obrzęk ucha
 
Osoby cierpiące na zapalenie ucha skarżą się nie tylko na ból, ale często również na obrzęk uszu. Zastój płynu w przewodzie słuchowym powoduje zwiększony nacisk na ucho, co prowadzi do zapalenia i obrzęku ucha. Ból często promieniuje do sąsiednich obszarów, a w ciężkich przypadkach uszy mogą być nawet gorące w dotyku.
 
6. Swędzenie uszu
 
Swędzenie w przewodzie słuchowym jest częstym objawem zapalenia ucha środkowego, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu dyskomfort, taki jak uczucie zatkania, silny ból, dzwonienie lub dzwonienie w uszach. Objawy te, w tym swędzenie, nasilają się w miarę postępu zakażenia. Swędzenie to zlokalizowane jest głęboko w kanale słuchowym i dlatego jest szczególnie nieprzyjemne, ponieważ nie można go zdrapać.

7. Wyciek płynu z ucha
 
Wyciek płynu z ucha wskazuje na ciężką postać zapalenia ucha środkowego. Zbyt duża ilość płynu w przewodzie słuchowym może spowodować perforację błony bębenkowej. Kiedy płyn zaczyna przeciekać przez łzę, można zauważyć przezroczysty lub żółtawy wyciek. Jeśli wyciekowi towarzyszy zgniły zapach, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
8. Zawroty głowy
 

Uszy są aktywnie zaangażowane w zmysł równowagi, więc często występują zawroty głowy i zawroty głowy w połączeniu z infekcją ucha wewnętrznego.  Opuchlizna spowodowana zapaleniem ucha może subtelnie wpływać na mechanizm równowagi, powodując zawroty głowy. Jest to niepokojące uczucie, które może spowodować, że poczujesz się zdezorientowany. W przypadku uporczywych zawrotów głowy, zalecamy kontakt z lekarzem rodzinnym, aby uniknąć długotrwałych problemów z równowagą.
zapalenie ucha u dorosłych
9. Niedosłuch
 
Jeśli infekcja jest poważna lub nie jest odpowiednio leczona, może dojść do utraty słuchu lub problemów związanych ze słuchem. W miarę postępu infekcji, stan zapalny pogłębia się, blokując przewód słuchowy.
 
10. Migreny
 

Oprócz bólu i gorączki, częstym objawem zapalenia ucha są również migreny. Bóle głowy mogą być tępe i uporczywe, z przerwami. Objawów tych nie należy ignorować, ponieważ szczególnie gwałtowne migreny są najczęstszym objawem zapalenia opon mózgowych, które może być powikłaniem nieleczonego zapalenia ucha.
 
Jak widać z tego artykułu, istnieje wiele objawów związanych z różnymi formami zapalenia ucha, z których wiele może pogorszyć jakość życia. Chociaż domowe sposoby mogą być stosowane w celu złagodzenia tych objawów, w przypadku podejrzenia infekcji ucha należy koniecznie udać się do profesjonalnego audiologa.