W tym artykule:

Czym jest zapalenie wyrostka sutkowatego ucha?

Tuż za i pod uchem znajduje się twarda, wyróżniająca się kość, znana jako wyrostek sutkowaty. Ma ona strukturę przypominającą plaster miodu, w której znajdują się przestrzenie powietrzne, zwane komórkami wyrostka sutkowatego. Jeśli komórki wyrostka sutkowatego ulegną zakażeniu lub zapaleniu - często z powodu uporczywego zapalenia ucha środkowego (otitis media) - może to doprowadzić do rozpadu kości, a w konsekwencji do bólu i być może poważniejszych problemów zdrowotnych.
mastoiditis

Co powoduje zapalenie wyrostka sutkowatego?


Główną przyczyną zapalenia wyrostka sutkowatego jest infekcja ucha środkowego, która nie chce ustąpić i rozprzestrzenia się na tylną część ucha, aż do kości skroniowej. Jeśli struktura plastra miodu w kości wyrostka sutkowatego ulegnie zakażeniu i zapaleniu, zapalenie wyrostka sutkowatego będzie nieuniknione.
Warto również pamiętać, że zapalenie wyrostka sutkowatego, mimo że występuje znacznie rzadziej, może być wywołane również przez cholesteatomę - gdy narośl komórek skóry za błoną bębenkową uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody z ucha.


Objawy zapalenia wyrostka sutkowatego


Objawy zapalenia wyrostka sutkowatego są różne, od bezobjawowej choroby do postępującego zapalenia wyrostka sutkowatego z potencjalnie zagrażającymi życiu powikłaniami, dlatego ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej.

 
Do najczęstszych widocznych objawów zapalenia wyrostka sutkowatego należą:
 • Ból, wrażliwość lub obrzęk wokół/z tyłu ucha
 • Zaczerwienienie za uchem
 • Wydzielina z ucha
 • Opuchlizna za oczami

   
 • Bóle głowy
 • Utrata słuchu w chorym uchu
 • Zmęczenie i drażliwość
 • Gorączka
Jeśli którykolwiek z powyższych objawów dotyczy Ciebie, nie wpadaj w panikę - przynajmniej wiesz, że musisz odwiedzić wykwalifikowanego specjalistę medycznego, aby potwierdzić diagnozę zapalenia wyrostka sutkowatego.

Leczenie zapalenia wyrostka sutkowatego

Leczenie zapalenia wyrostka sutkowatego składa się zazwyczaj z kursu antybiotyków. Bez względu na to, czy przyjmujesz tabletki przez kilka dni, czy jesteś leczony dożylnie w szpitalu pod nadzorem specjalistów, jest to najczęstszy sposób radzenia sobie z chorobą.
Alternatywnie może być konieczny zabieg chirurgiczny. Rodzaj zabiegu może być różny i może obejmować myringotomię, polegającą na odprowadzeniu płynu z ucha środkowego, lub - w ciężkich przypadkach - mastoidektomię, polegającą na usunięciu części zainfekowanej kości wyrostka sutkowatego.
Niestety, zapalenie wyrostka sutkowatego może rozwinąć się do punktu, w którym spowoduje znaczące konsekwencje dla pacjenta - dlatego nie można przecenić znaczenia wczesnej diagnozy i leczenia. Należą do nich:
 • Trwała utrata słuchu
 • Skrzepy krwi
 • Ropień mózgu
mastoiditis ​treatment
Antybiotyki powinny szybko wyleczyć zapalenie wyrostka sutkowatego; w niektórych przypadkach ulga w objawach może być widoczna w ciągu kilku dni. Ważne jest jednak, aby ukończyć cały kurs, nawet jeśli poczujesz się lepiej.
Jeśli przeszedłeś operację zapalenia wyrostka sutkowatego, prawdopodobnie będziesz musiał wziąć jeden lub dwa tygodnie wolnego od pracy - jest to średni czas rekonwalescencji. Podczas leczenia należy unikać zamaczania uszu i w razie potrzeby przyjmować środki przeciwbólowe.

Zapobieganie zapaleniu wyrostka sutkowatego

W większości przypadków zapobieganie zapaleniu wyrostka sutkowatego sprowadza się do skutecznego leczenia infekcji ucha środkowego. Upewnij się, że wcześnie odwiedzisz swojego lekarza rodzinnego i otrzymasz odpowiednie leczenie: Jeśli infekcja ucha zostanie wyleczona odpowiednio wcześnie, będzie mniejsza szansa na jej rozprzestrzenienie się i przekształcenie w zapalenie wyrostka sutkowatego.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zapalenie wyrostka sutkowatego może powodować bóle głowy?

Tak, może. Jednym z głównych objawów ostrzegawczych zapalenia wyrostka sutkowatego jest ból głowy, dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli towarzyszą mu również objawy związane z uchem.

Czy zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważne?

Dzięki szybkiemu leczeniu, zapalenie wyrostka sutkowatego może być łatwo wyleczone. Jednakże, opóźnianie leczenia często zwiększa ryzyko, że infekcja stanie się znacznie poważniejsza, co może mieć konsekwencje dla życia.
Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ zapalenia wyrostka sutkowatego na słuch i ogólny stan zdrowia, ważne jest, aby niezwłocznie skonsultować wszelkie podejrzewane objawy z lekarzem lub wykwalifikowanym audiologiem.
Jak potwierdza się diagnozę zapalenia wyrostka sutkowatego ucha?

Po wstępnym zbadaniu wnętrza ucha lekarz zazwyczaj jest w stanie określić, czy u pacjenta występuje zapalenie wyrostka sutkowatego, czy też inna choroba. W przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka sutkowatego, pacjent zostanie najprawdopodobniej skierowany do laryngologa w celu przeprowadzenia dalszych badań. Potwierdzenie diagnozy może obejmować jedną lub więcej procedur medycznych, takich jak badanie krwi i/lub sprawdzenie wydzieliny pod kątem infekcji. Bardziej szczegółowy obraz czaszki - który jest zwykle wymagany u pacjentów w wieku dziecięcym - może również uzasadniać wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.