W tym artykule

Objawy nerwiaka nerwu słuchowego

Nerwiak słuchowy rozwija się na nerwie odpowiedzialnym za słyszenie i równowagę. Najczęstsze objawy to: 

 • utrata słuchu, która z czasem się pogarsza (90% pacjentów doświadcza jednostronnego ubytku słuchu jako pierwszego objawu)
 • szum w uszach 
 • pełność uszu
 • niestabilność i utrata równowagi 
 • zawroty głowy/zawroty głowy
 • drętwienie, osłabienie, mrowienie lub ból twarzy
Do mniej powszechnych objawów należą:
 • częste bóle głowy
 • ból ucha
 • problemy z widzeniem 
 • zmęczenie i brak energii

Przyczyny nerwiaka nerwu słuchowego

Przyczyna powstawania nerwiaka akustycznego nie jest znana, a choroba ta jest rzadka i zazwyczaj dotyka tylko niewielką część populacji. Podobnie jak w przypadku innych guzów mózgu, istnieje kilka czynników ryzyka - takich jak wiek, historia rodzinna i wszelkie urazy głowy - które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju guza.

Około 7% przypadków jest spowodowanych rzadkim zaburzeniem genetycznym znanym jako neurofibromatoza typu 2 (NF2). Choroba ta zwykle powoduje powstawanie nerwiaków akustycznych, które dotykają obu uszu w tym samym czasie.

Diagnoza nerwiaka nerwu słuchowego

Zdiagnozowanie nerwiaka akustycznego może być trudne, ponieważ wiele objawów naśladuje wiele innych schorzeń. Podobnie, ponieważ pierwszym objawem jest zazwyczaj utrata słuchu, nerwiak akustyczny jest często błędnie diagnozowany i minimalizowany do tego konkretnego objawu.
Nerwiaki akustyczne są zazwyczaj diagnozowane z:
 • Badanie fizykalne: lekarz zbada zarówno ciało pacjenta, jak i ucho wewnętrzne, aby sprawdzić, czy nie ma innych podstawowych problemów.
 • Test słuchu (audiogram): na ogół pierwszy konkretny test stosowany do diagnozowania nerwiaka słuchowego, audiogram określa, jak dobrze pacjenci słyszą dźwięki i mowę.
 • Badanie równowagi (elektronystagmografia lub ENG): ENG rejestruje aktywność elektryczną i służy do pomiaru reakcji mózgu, oczu i ucha wewnętrznego na równowagę i pozycjonowanie.
 • Obrazowanie (zwykle rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa): używane do określenia rozmiaru i umiejscowienia guza oraz najlepszego sposobu postępowania.

Leczenie nerwiaka nerwu słuchowego

Istnieją trzy opcje leczenia pacjentów z nerwiakiem nerwu słuchowego. Zależą one od takich czynników, jak wielkość guza, to, czy rośnie, czy nie, ewentualne choroby współistniejące, wiek pacjenta i nasilenie objawów.
Opcje leczenia obejmują: 
 • Monitorowanie guza: nerwiaki nerwu słuchowego generalnie nie zagrażają życiu; jeśli guz nie wydaje się rosnąć, natychmiastowe i inwazyjne leczenie nie zawsze jest konieczne. W takich przypadkach lekarze zazwyczaj monitorują guz za pomocą regularnych skanów MRI i będą leczyć wszelkie objawy, gdy się pojawią.
 • Operacja mózgu: neurochirurg lub chirurg EMT będzie operował, jeśli guz jest duży lub jeśli nadal rośnie i powoduje szereg innych objawów. W zależności od wielkości guza zostanie on usunięty w całości lub częściowo. Chociaż operacja nie może cofnąć ubytku słuchu, usunięcie guza ma na celu utrzymanie funkcji nerwów w twarzy i zachowanie istniejącego słuchu.
 • Radiochirurgia stereotaktyczna: nieinwazyjna procedura, która bezpośrednio celuje w guz bez uszkadzania otaczających go tkanek. Chirurgia stereotaktyczna ma na celu spowolnienie wzrostu guza, a nie jego usunięcie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy nerwiak akustyczny jest dziedziczny?

Pacjenci z neurofibromatozą typu 2 (NF2) mogą odziedziczyć genetyczną predyspozycję do rozwoju nerwiaka akustycznego.

Czy można żyć z nerwiakiem akustycznym?

Chociaż nerwiak akustyczny rzadko zmniejsza się samoistnie, w niektórych przypadkach może nie rosnąć i nie powodować żadnych objawów. Ponieważ guz jest zazwyczaj łagodny (nienowotworowy), można z nim bezpiecznie żyć. Tak długo, jak objawy nie pogarszają się, a pacjenci regularnie chodzą na badania kontrolne i rezonans magnetyczny. Jeśli guz się powiększa i nie jest leczony, może spowodować nagromadzenie płynu mózgowo-rdzeniowego w mózgu, co może prowadzić do wodogłowia, a to z kolei może powodować problemy z oddychaniem i widzeniem.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.