Najczęstsze przyczyny bólu uszu

Bóle uszu mogą pojawić się bez uprzedzenia i są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych odnotowywanych przez lekarzy. Cierpią na nie zarówno młodzi ludzie, jak i starsze osoby. Ból może być rozproszony i łagodniejszy, jak również ostry i nieustępliwy, a także występować w jednym lub obu uszach. Bóle uszu najczęściej ustępują w ciągu jednego do dwóch tygodni.
Jeżeli jednak ból uszu utrzymuje się przez ponad tydzień, skontaktuj się z lekarzem i umów na wizytę u laryngologa w celu zdiagnozowania problemu.
 
Warto pamiętać, że ból ucha nie zawsze jest związany z infekcją. Czasami ból może być ściślej związany z chorobą lub tak zwanym bólem „przeniesionym”. Ból przeniesiony to prawdziwy objaw, który ma swoją przyczynę w innym miejscu niż ucho, na przykład jest wywołany chorobą lub infekcją zęba.
domowe sposoby na ból ucha
Oto najczęstsze przyczyny bólu uszu:
 • Ostre zapalenie uszu (otitis media) – częste u dzieci, ale występuje również u dorosłych. Przewlekłe infekcje uszu są często leczone chirurgicznie poprzez wszczepienie drenów. 
 • Zapalenie ucha środkowego – zwane czasem „klejącym uchem” – to przypadłość, w której ucho środkowe wypełnia się kleistą substancją. Zapalenie ucha środkowego przechodzi zwykle samoistnie po kilku tygodniach. 
 • Czopy lub złogi woskowiny
 • Infekcje gardła, zatok lub przeziębienia
 • Ciało obce w uchu, takie jak wacik
 • Ból w szczęce spowodowany wklinowanym lub zakażonym zębem lub zgrzytaniem zębami
 • Zimna pogoda wywołuje czasami ból ucha u niektórych osób
 • Zmiany wysokości, np. podczas lotu samolotem, nurkowania lub jazdy samochodem w terenie górzystym
 • Woda uwięziona w uchu lub ucho pływaka (otitis externa)

Naturalne i domowe sposoby, które pomogą złagodzić ból uszu

Mamy dobrą wiadomość dla osób cierpiących na bóle uszu. Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na złagodzenie dyskomfortu i irytującego bólu. Wiele z nich jest z powodzeniem stosowanych od lat i zalecanych przez lekarzy (jak i mamy z całego świata) jako pierwsza linia obrony w walce z bólem ucha.
 • Przykładaj ciepłe i zimne kompresy. Niektórzy zalecają naprzemienne stosowanie tych dwóch metod co 10 lub 15 minut. Jeśli korzystasz z poduszek elektrycznych pilnuj, aby nigdy nie zasypiać, gdy są włączone i nigdy nie pozwalaj dzieciom używać ich bez nadzoru. Jeśli korzystasz z zimnych lub lodowatych kompresów, zawsze owijaj je warstwą tkaniny, aby nigdy nie przykładać ich bezpośrednio na skórę. Kompresy działają najskuteczniej, gdy przykładasz je pod uchem.
naturalne i domowe sposoby na zapalenie ucha
 • W przypadku zapaleń ucha zewnętrznego lub wysięków, warto zmieszać w równych proporcjach jabłkowy ocet winny z alkoholem izopropylowym. Wpuść kilka kropli tej mikstury do ucha, odczekaj kilka minut, a następnie wypłucz ucho. Udowodniono, że niefiltrowany ocet jabłkowy ma właściwości lecznicze i antybakteryjne, zabija wiele rodzajów szkodliwych bakterii i przywraca pH kanału słuchowego. Środek ten nie złagodzi bólu w uchu, ale ze względu na swoje właściwości antybakteryjne warto stosować go w połączeniu z tradycyjnymi metodami leczenia zapalenia ucha.
 • Nadtlenek wodoru jest stosowany od lat w komercyjnych kroplach do uszu. Jeśli rozcieńczysz go w równych częściach z wodą, możesz zastosować powstałą miksturę do delikatnego rozbijania woskowiny usznej. Wystarczy wpuścić kilka kropli do ucha, pozostawić na kilka minut, a następnie wypłukać czystą wodą.
 • Aby zmniejszyć bolesne ciśnienie w uszach, spróbuj żuć gumę lub ssać cukierki. Te czynności zmniejszają ciśnienie powstające w trąbkach słuchowych znajdujących się między uchem środkowym a tylną ścianą nosa i gardła. Metoda ta jest szczególnie przydatna przy zmianach wysokości, np. podczas lotu samolotem lub jazdy samochodem w terenie górzystym. W takich przypadkach pomocne będzie również przełykanie śliny.
 • Do zmiękczenia woskowiny w uchu możesz użyć ciepłej oliwy z oliwek – ale nie cieplejszej niż temperatura ciała, aby uniknąć poparzenia wnętrza ucha. 
 • Zmień pozycję spania, podpierając głowę i tułów, zamiast leżeć płasko na plecach lub na boku. W ten sposób możesz polepszyć jakość swojego snu, zanim ból ucha nie ustąpi.
oliwa z oliwek - ból ucha domowe sposoby
 • Naturopatyczne ziołowe krople do uszu można znaleźć w każdym lokalnym sklepie ze zdrową żywnością, a także w większości dużych supermarketów. Są one zazwyczaj produkowane na bazie goździków lub lawendy, a także często zawierają imbir, który jest naturalnym środkiem antybakteryjnym.
 • Możesz również skorzystać ze sprzedawanych bez recepty leków przeciwbólowych, a w szczególności niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które będą szczególnie pomocne w łagodzeniu bólu uszu.

Metody te, gdy są stosowane rozsądnie, pomogą złagodzić bolesne objawy. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów, bezwzględnie zasięgnij porady lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. Bardziej rozległe problemy mogą wymagać zabiegów medycznych z zastosowaniem kropli lub leków, w tym antybiotyków, a nawet interwencji chirurgicznej polegającej na umieszczeniu drenu w uchu.
W przypadku wątpliwości zawsze należy dmuchać na zimne i skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Stopniowo pogłębiający się ubytek słuchu może być sygnałem, że coś jest nie tak i potrzebna jest szybka kontrola lekarska.

Jednak opisane tutaj naturalne i domowe środki powinny przynieść ulgę przy typowych bólach uszu.
Czy zdarzyło Ci się próbować już którejś z tych metod? Czy były skuteczne? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach!