Dźwięk jest procesem fizycznym

90 procent informacji przyswajanych przez mózg to informacje wizualne. Ludzie są zwierzętami wizualnymi. Ponieważ widzimy światło, o wiele łatwiej jest nam zrozumieć, jak ono działa. 

Niestety, nie widzimy fal dźwiękowych. Kiedy ktoś zaczyna tracić wzrok, natychmiast zauważa, że jego jakość widzenia się pogarsza. Natomiast osoby tracące słuch zazwyczaj odczuwają, że inni ludzie nie mówią wystarczająco głośno i proszą, by "mówili głośniej". 

Ubytek słuchu jest szczególnie frustrujący, ponieważ nam, ludziom, trudno jest wyobrazić sobie dźwięk jako proces fizyczny. Trudno jest określić, w jakim stopniu jest to wina własnych uszu, a w jakim wina świata zewnętrznego. 

Fale dźwiękowe

Dźwięki są w istocie wibracjami. Powstają w wyniku przeniesienia energii. Transfer energii pomiędzy upuszczonym kubkiem a drewnianą podłogą daje wyraźny dźwięk - bang! - Jeśli filiżanka się rozbije, powstanie inny dźwięk spowodowany energią pochodzącą z jej rozpadu.
Ta energia wytwarza wibracje w powietrzu, które rozchodzą się w postaci fal. Fale te mogą przechodzić także przez powierzchnie stałe (pod warunkiem, że są wystarczająco cienkie), dlatego zazwyczaj możesz usłyszeć, co dzieje się za drzwiami.

Pukanie do drzwi prawie zawsze jest słyszalne wewnątrz domu, ponieważ energia jest przekazywana do wewnętrznej części drzwi. Gdyby ktoś zapukał np. w kawałek drewna oddalony o centymetr od drzwi, mogłoby to być podobne na zewnątrz domu, ale na zewnątrz nie brzmiałoby tak głośno. 

Twoje ucho

Twoje ciało nie przetwarza "dźwięku", dopóki nie dotrze on do ucha. Dźwięk przemieszcza się znacznie wolniej niż światło. To dlatego w przypadku zjawisk, które tworzą znaczące widoki i dźwięki, widok jest widoczny, zanim usłyszysz dźwięk, np. fajerwerki. 

Dźwięk najpierw dociera do ucha zewnętrznego, gdzie jest kształtowany i przetwarzany, by mogło się nim zająć ucho wewnętrzne. Twoje uszy są ukształtowane w taki sposób, że pomagają uchu wewnętrznemu. 

Następnie fale dźwiękowe trafiają do ucha wewnętrznego, gdzie uderzają w błonę bębenkową. Błona bębenkowa jest membraną, która wibruje w odpowiedzi na fale dźwiękowe, podobnie jak bębenek po uderzeniu pałeczką. 

Dźwięk przedostaje się do ucha środkowego. W uchu środkowym fala dźwiękowa musi zostać wzmocniona.
Wibracje błony bębenkowej wprawiają w ruch kilka kości, które działają jak dźwignia dostarczająca dźwięk do ucha wewnętrznego. 

Twoje ucho wewnętrzne jest miejscem, w którym dźwięk zazwyczaj ożywa. Kiedy ludzie mają problemy ze słuchem, zazwyczaj wynikają one z problemów z uchem wewnętrznym. 

Twoje ucho wewnętrzne ma kształt ślimaka i jest znane jako "ślimak". Jeśli słyszałeś o "implancie ślimakowym", to właśnie stąd pochodzi ta nazwa. 

Ślimak zawiera corti, czyli organ, w którym znajdują się stereokilie, czyli maleńkie komórki włoskowate. Te maleńkie komórki włoskowate są stymulowane przez różne częstotliwości. Komórki włoskowate zamieniają fale dźwiękowe w impulsy elektryczne i przekazują je do mózgu. 

Rola mózgu

Zadaniem Twojego mózgu jest więc interpretacja sygnału odbieranego przez ucho zewnętrzne i przekazywanego przez ucho wewnętrzne. Twoje neurony czuciowe przekazują informacje o dźwięku do różnych części mózgu. Płat skroniowy, kora słuchowa i wzgórze to drogi słuchowe, którymi sygnały są interpretowane przez Twój mózg. 

Mózg jest kluczem do tego, by pomóc Ci zorientować się, jaki dokładnie dźwięk słyszysz. Jeśli ktoś ma uszkodzony słuch, może odbierać niewłaściwe sygnały i pomylić dwie rzeczy, które brzmią podobnie - np. skomlącego psa i skrzypiące krzesło - i stać się zdezorientowanym.​

Jak ubytek słuchu zmienia naszą percepcję

Ubytek słuchu zaburza zdolność naszego ciała do przetwarzania fal dźwiękowych, które odbiera nasze ucho. Ubytek słuchu nie oznacza, że jego ucho "nie działa". Może to jednak oznaczać, że część ucha funkcjonuje nieprawidłowo. 

Najczęstszym rodzajem ubytku słuchu jest niedosłuch odbiorczy. Dzieje się tak, gdy stereokilia, czyli maleńkie komórki rzęsate, ulegają uszkodzeniu, zwykle w wyniku działania głośnego hałasu, wysokich częstotliwości i zwykłego starzenia się.

Komórki słuchowe mogą jednak zostać uszkodzone także w wyniku zażywania narkotyków, urazów głowy, niektórych chorób i nowotworów. U niektórych osób, które przechodzą poważne infekcje ucha, może dojść do trwałego ubytku słuchu w wyniku uszkodzenia stereokili. 
W zależności od stopnia ubytku słuchu i tego, które stereokily zostały uszkodzone, mogą wystąpić różne efekty. Osoba z uszkodzeniem może w ogóle nie słyszeć niektórych dźwięków lub niektórych częstotliwości.

Inni mogą dobrze słyszeć większość dźwięków, ale mieć problemy z głębokimi głosami z powodu utraty słuchu w niskich częstotliwościach. Jeszcze inni mogą błędnie interpretować docierające do nich dźwięki. 

Ubytek słuchu może być przerażający dla tych, którzy go rozumieją. Upewnij się, że edukujesz siebie lub swoich bliskich, którzy doświadczają ubytku słuchu. 

Understanding Hearing Loss is Important

Choć myśl o tym może być przerażająca, zrozumienie ubytku słuchu i fal dźwiękowych jest niezwykle ważne. Nikt nie może uzyskać wsparcia dla swojego uszkodzonego słuchu, jeśli nie wie, co się z nim dzieje. 

Zrozumienie tego, jak ciało słyszy w pierwszej kolejności, pozwoli Ci lepiej zrozumieć, co spowodowało Twój ubytek słuchu. Nie powinieneś się martwić, jeśli nie możesz usłyszeć pewnych dźwięków - nie oznacza to, że zwariowałeś.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.