Na czym polega zabieg otoplastyki?

Otoplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, mającym na celu skorygowanie pewnych nieprawidłowości w obrębie małżowiny usznej lub poprawę ogólnego wyglądu uszu. W 2018 roku chirurdzy kosmetyczni wykonali około 23 000 zabiegów otoplastyki w samych Stanach Zjednoczonych. Otoplastyka nie jest przeznaczona do rozwiązywania problemów związanych ze słuchem, ale koncentruje się na zewnętrznej części ucha, znanej jako małżowina uszna.
 
U niektórych osób małżowina uszna nie rozwinęła się prawidłowo, w wyniku czego uszy są zbyt małe, zbyt duże, nieprawidłowo ukształtowane lub źle osadzone. Chociaż ucho zewnętrzne ma niewielki wpływ na słyszenie, jest ono integralną częścią naszego wyglądu fizycznego. 
Dlatego też normalne jest, że niektórzy ludzie czują się zakłopotani z powodu klapniętych uszu lub uszu nieatrakcyjnych pod względem estetycznym. Z czasem zakłopotanie może przerodzić się we wstyd i w ten sposób podkopać, a czasem zniszczyć poczucie własnej wartości. Jedną z głównych przyczyn uciekania się do otoplastyki są względy estetyczne. 
 
Operacja otoplastyki może być przeprowadzona zazwyczaj po ukończeniu przez dziecko piątego roku życia, czyli w wieku, w którym ucho osiągnęło już swój ostateczny rozmiar. Oczywiście, lepiej jest poczekać z chirurgiczną zmianą wyglądu uszu do momentu zakończenia ich rozwoju. Nierzadko jednak rodzice poddają swoje dziecko operacji korekcji klapniętych uszu przed rozpoczęciem nauki w szkole.

Jakie są najczęstsze rodzaje otoplastyki?

Otoplastykę stosuje się z trzech głównych powodów: aby zmniejszyć nadmierną wypukłość (wypukłość) małżowiny usznej, zwiększyć wielkość uszu lub je zmniejszyć.
 
Otoplastyka w celu zmiany kształtu wydatnych (odstających) uszu polega na zmianie położenia uszu poprzez ich ściślejsze przyleganie do czaszki. Jeśli Twoje uszy są zbyt wydatne w stosunku do głowy, to jest to odpowiedni rodzaj zabiegu dla Ciebie. Podczas operacji plastyki uszu chirurg wykonuje małe nacięcia wzdłuż tylnej części ucha, aby zmodyfikować chrząstkę dorzecza małżowiny usznej, ustawiając uszy w pożądanej pozycji.
 
Otoplastyka mająca na celu powiększenie uszu przeznaczona jest dla osób z małymi lub nie w pełni rozwiniętymi uszami. Jest to zabieg z zakresu chirurgii kosmetycznej mający na celu powiększenie ucha zewnętrznego.

Wreszcie, możliwe jest zmniejszenie wielkości uszu. Chirurg kosmetyczny może rozwiązać problem makrotii, czyli wrodzonej wady rozwojowej małżowiny usznej, która jest zbyt duża. Jeśli Twoje uszy są większe niż normalnie i chcesz je zmniejszyć, to jest to zdecydowanie typ otoplastyki dla Ciebie.

 

Czy jesteś odpowiednim kandydatem do zabiegu otoplastyki?


Jeśli chciałbyś skorygować swoje odstające uszy, zmienić kształt małżowiny usznej, a także zwiększyć lub zmniejszyć jej rozmiar, to z pewnością rozważasz otoplastykę kosmetyczną. Możliwe też, że przeszedłeś już operację korekcyjną klapniętych uszu, ale Twoje uszy nadal wystają. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyników poprzedniej otoplastyki, możesz uciec się do drugiego zabiegu. 
 
Idealny kandydat musi mieć ponad pięć lat, cieszyć się dobrym zdrowiem i nie palić. W rzeczywistości, nałóg palenia może powodować problemy, ponieważ spowalnia proces gojenia z powodu zmniejszonego dopływu krwi do obszaru ucha.

Czego należy się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu otoplastyki?


Badanie przedoperacyjne

 
Niezależnie od poziomu entuzjazmu dla bardzo pożądanej operacji korekcji uszu, istotne jest, aby dokładnie zbadać różne procedury i znaleźć odpowiedniego chirurga kosmetycznego dla swoich potrzeb. Ten pierwszy krok nie powinien być lekceważony, ponieważ istnieje ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji z możliwymi poważnymi negatywnymi reperkusjami.
 
Kiedy już osiągniesz pełną świadomość, że chcesz poddać się zabiegowi otoplastyki, pierwszym krokiem jest znalezienie specjalisty zarejestrowanego w Zakonie Chirurgów Plastycznych. Przynależność do baru jest świadectwem wysokiego poziomu wyszkolenia i doświadczenia chirurga plastycznego, któremu chcesz powierzyć swoją kosmetyczną operację uszu. Kiedy już wybierzesz swojego specjalistę, umów się na wstępną konsultację. 
 
Podczas pierwszej wizyty chirurg przystąpi do zbadania historii choroby, aby uzyskać pełny obraz stanu zdrowia, dlatego należy podać wszystkie niezbędne informacje. Upewnij się, że niczego nie pominąłeś, musisz podzielić się wszelkimi rodzajami operacji, listą leków oraz przeszłymi lub obecnymi warunkami medycznymi.
 
Oczywiście, chirurg przystąpi do zbadania Państwa uszu, omówi ryzyko i korzyści wynikające z zabiegu, a także podzieli się z Państwem kosztami otoplastyki. Nie wahaj się zadawać pytań, które możesz mieć. Zanim przyjdziesz na konsultację, zalecamy sporządzenie listy pytań, na które chciałbyś uzyskać odpowiedź, aby nie zapomnieć o żadnych szczegółach i uzyskać wszystkie potrzebne informacje.
 
Po zakończeniu konsultacji chirurg określi, czy pacjentka jest odpowiednią kandydatką do zabiegu otoplastyki. W tym momencie masz pewność, że posiadasz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby kontynuować swoją drogę.


Zabieg otoplastyki


Chociaż otoplastyka jest z reguły zabiegiem wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, to w zależności od przypadku i stopnia skomplikowania procedury korekcyjnej może trwać od jednej do trzech godzin.
 
Generalnie zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z sedacją, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. W związku z tym większość pacjentów otrzymuje znieczulenie miejscowe, ale nierzadko operowani są w znieczuleniu ogólnym, które wprowadza pacjenta w stan całkowitej nieprzytomności. 
 
Chirurg dobierze najbardziej odpowiednią technikę otoplastyki do kształtu Twoich uszu i pożądanego rezultatu. Zwykle przystępuje do wykonania niewielkich nacięć za uszami lub wewnątrz fałdów małżowiny usznej, niezbędnych do wygięcia i ukształtowania chrząstki. Te małe nacięcia są na koniec nasycone szwami.
 
Jeśli nacięcia, mimo że są całkowicie niewidoczne, przerażają Cię, możesz zdecydować się na otoplastykę z wewnętrznymi szwami resorbowalnymi. Metoda ta wykorzystuje szwy umieszczone dyskretnie za uchem, aby manipulować chrząstką i zmieniać jej położenie. Niestety, ten rodzaj otoplastyki bez nacięć nie jest odpowiedni dla skomplikowanych przypadków. Zwykle jest to idealne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, które wymagają jedynie minimalnych korekt.

Regeneracja po zabiegu operacyjnym

Przebieg pooperacyjny zabiegu otoplastyki jest szybszy niż innych zabiegów chirurgicznych, jednak należy zwrócić uwagę na pewne aspekty, aby cieszyć się doskonałym powrotem do zdrowia.
 
Chociaż pokusa pochwalenia się nowym wyglądem jest zrozumiała, musisz poczekać kilka tygodni zanim odsłonisz uszy. Bezpośrednio po zabiegu chirurg zastosuje opatrunek ochronny, który należy nosić przez kilka dni.
Po zdjęciu opaski pooperacyjnej należy nosić lżejszy bandaż elastyczny przez około sześć tygodni. Należy przestrzegać zaleceń lekarza i unikać pocierania lub dotykania uszu.
 
Opieka pooperacyjna nie jest bardzo skomplikowana, ale aby zapewnić optymalny powrót do zdrowia należy stosować się do poniższych wskazówek:
  • Nie należy palić i unikać kontaktu z dymem przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu. Palenie może hamować gojenie się ran i spowalniać powrót do zdrowia.
  • Jeśli kilka dni po operacji zauważysz wyciek płynu z uszu, zachowaj spokój. Jest to częste zjawisko. Aby zaradzić temu dyskomfortowi, należy nanieść roztwór wody utlenionej na wacik i wyczyścić zewnętrzne powierzchnie uszu.
  • Aby zminimalizować opuchliznę, należy trzymać głowę uniesioną podczas nocnego odpoczynku.
  • W miarę upływu dni w miejscu nacięcia będzie prawdopodobnie odczuwalne swędzenie. Swędzenie jest częścią procesu gojenia, ale bezwzględnie unikaj drapania.
Jeśli wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne operacji, nie należy się martwić. Najczęstsze objawy pooperacyjne to zaczerwienienie, obrzęk, zasinienie i drętwienie w okolicy ucha.

Ile kosztuje operacja otoplastyki?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez American Society of Plastic Surgeons, w 2019 roku koszt otoplastyki wynosił około 3 220 dolarów, nie licząc wydatków związanych z salą operacyjną, znieczuleniem, zespołem chirurgicznym, pooperacyjną opieką pielęgniarską. Ten rodzaj operacji zazwyczaj nie kwalifikuje się do refundacji, ponieważ jest uważany za kosmetyczny, ale czasami placówki medyczne oferują plany finansowania, aby zaspokoić potrzeby ekonomiczne pacjentów.