Spis treści

Perforacja błony bębenkowej objawy


Najczęstszym objawem perforacji błony bębenkowej jest ból lub uczucie pełności w uchu; jednakże, można również pęknąć błonę bębenkową bezwiednie, bez zauważalnych objawów. Inne oznaki pęknięcia błony bębenkowej to: Objawy zwykle mijają, gdy tylko błona bębenkowa się zagoi, a infekcja ustąpi. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli tak się nie stanie lub stan się pogarsza.

Przyczyny pęknięcia błony bębenkowej

Istnieje wiele powodów, dla których błona bębenkowa może ulec perforacji. Od nagromadzenia się płynu po ciała obce - błona bębenkowa pęka przy najmniejszej zmianie środowiska, w którym się znajduje. Konieczne jest, abyś dbał o swoje uszy i nie obchodził się z nimi zbyt brutalnie. Niezależnie od tego, czy chodzi o ograniczenie używania patyczków kosmetycznych do czyszczenia uszu w domu, czy ograniczenie ekspozycji na głośne dźwięki, każdy środek zapobiegawczy pomaga promować lepsze zdrowie słuchu.

Do najczęstszych przyczyn perforacji błony bębenkowej należą:
 
 • Infekcja ucha
 • Uraz ucha
 • Nagły głośny hałas
 • Zmiany ciśnienia

Tylko badanie lekarskie może wykluczyć wszelkie problemy związane z pękniętą błoną bębenkową. Powinieneś jak najszybciej poddać się badaniom, aby nie dopuścić do konieczności leczenia uporczywych, nasilających się objawów.

Jak leczyć perforację błony bębenkowej

Każde pęknięcie lub otwór w błonie bębenkowej powinno być natychmiast zbadane. Skuteczne postępowanie w przypadku perforacji błony bębenkowej zależy od następujących punktów działania:
 • Diagnoza: Pierwszym krokiem do każdego skutecznego planu leczenia jest diagnoza. Używając instrumentu powiększającego zwanego otoskopem, lekarz pierwszego kontaktu będzie w stanie zidentyfikować wszelkie pęknięcia lub otwory w błonie bębenkowej. W celu określenia stopnia pęknięcia lub możliwych przyczyn, lekarz może również sprawdzić ogólną jakość Twojego słuchu.
 • Leczenie: Ponieważ perforacja błony bębenkowej często ustępuje samoistnie po kilku tygodniach, leczenie nie zawsze jest konieczne. Mimo to, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu pomoże ustalić przyczynę i umożliwi podjęcie ewentualnego leczenia.
 • Antybiotyki mogą zostać przepisane w celu wyleczenia istniejącej infekcji ucha, jak również w celu zapobiegania jej rozwojowi.
 • W miarę gojenia się błony bębenkowej pomocne mogą okazać się dostępne bez recepty środki przeciwbólowe lub ciepły okład na chore ucho.
 • Unikaj pływania, zamaczania ucha i prób czyszczenia uszu.
 • Objawy powinny ustąpić po kilku tygodniach, ale jeśli tak się nie stanie, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania skierowania do specjalisty. Może się okazać, że trzeba będzie założyć plastykę błony bebenkowej lub ocenić, czy skorzystasz z zabiegu chirurgicznego.
 • Zapobieganie: Uczęszczanie do lekarza pierwszego kontaktu w celu leczenia takich schorzeń, jak zapalenie ucha, pomoże zmniejszyć ryzyko pęknięcia błony bębenkowej. Jednocześnie podczas czyszczenia uszu unikaj wkładania do nich jakichkolwiek przedmiotów - dotyczy to również patyczków kosmetycznych. Z zasady nie wkładaj do ucha niczego mniejszego niż łokieć. A jeśli coś Ci utknie, poszukaj pomocy medycznej, zamiast próbować usunąć to samodzielnie.
Stosując się do tych prostych kroków, możesz mieć pewność, że otrzymujesz właściwe leczenie perforowanej błony bębenkowej, a nawet możesz całkowicie uniknąć jej pęknięcia.
 

Najczęściej zadawane pytania


Jaki jest średni czas gojenia się pękniętej błony bębenkowej?

Czas gojenia się pękniętej błony bębenkowej różni się w zależności od pacjenta. Zazwyczaj jednak objawy ustępują po kilku tygodniach, a błona zregeneruje się samoistnie.
 
Czy przedziurawiona błona bębenkowa to nagły przypadek?

W większości przypadków przedziurawiona błona bębenkowa nie jest stanem nagłym i jeśli objawy nie są zbyt poważne, możesz pozwolić, aby Twoja błona zagoiła się sama. Jeśli jednak pęknięcie jest wtórne, a z ucha wypływa krew, może to sugerować pęknięcie czaszki i konieczne będzie pilne badanie lekarskie.

Czy przedziurawiona błona bębenkowa może spowodować trwałą utratę słuchu?

Z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że większość ubytków słuchu spowodowanych perforacją błony bębenkowej jest zazwyczaj tymczasowa i nie powinna mieć wpływu na długotrwałe zdrowie słuchu. Upewnij się tylko, że wcześnie skorzystasz z pomocy medycznej, jeśli objawy są szczególnie uciążliwe.