W tym artykule:

W tym artykule omawiamy objawy głuchoty u psów i jak radzić sobie z utratą słuchu u zwierząt domowych. Proszę czytać dalej, aby zapewnić swojemu psiemu towarzyszowi jak najwyższą jakość życia. 

Oznaki głuchoty u psów

Podczas gdy niektóre z objawów ubytku słuchu u psów są oczywiste, jak np. brak reakcji na dźwięk, rodzicowi zwierzęcia może być trudno zdać sobie sprawę z tego, że jego pies jest głuchy, szczególnie jeśli jest to nowy lub powoli rozwijający się problem. 

Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu. To, co może wydawać się słabym posłuszeństwem, może być w rzeczywistości oznaką, że coś jest nie tak. 

Jedną z najczęstszych oznak głuchoty u psów jest brak reakcji na komendy lub inne odgłosy, na które wcześniej reagowały, lub łatwość zaskakiwania. Może to dotyczyć piszczących zabawek i dzwonków do drzwi. Niedosłuchowi u zwierząt domowych towarzyszy czasami również nadmierne szczekanie. 

Diagnozowanie ubytków słuchu u zwierząt domowych

Gdy zaczynają Państwo zauważać u swojego zwierzęcia powyższe zmiany w zachowaniu, warto zwrócić się o formalną diagnozę do lekarza weterynarii. Może to nie tylko pomóc potwierdzić Państwa podejrzenia, ale również zapewnić, że zwierzę otrzyma niezbędne leczenie.

Proszę rozważyć sprawdzenie uszu pod kątem ewentualnych problemów i sporządzić listę objawów, którą można omówić z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii zbada uszy Pana psa, w tym przy użyciu narzędzi umożliwiających wgląd w głąb przewodu słuchowego, aby sprawdzić, czy nie ma problemów.

Potencjalne przyczyny utraty słuchu u psów

Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn utraty słuchu u psów, zrozumienie dokładnej przyczyny jest ważne dla ich zdrowia. Niektóre problemy są nieuniknione i poza brakiem słuchu są poza tym nieszkodliwe.

Jednak inne przyczyny głuchoty u psów mogą być bolesne lub zagrażać zdrowiu. Dokładne zbadanie uszu w celu postawienia diagnozy może pomóc w zapewnieniu dobrej jakości życia, nawet jeśli pies już nigdy nie będzie słyszał.
Zatory
Czasami ciała obce lub zmiany w organizmie mogą doprowadzić do zablokowania przewodu słuchowego. Może to ograniczyć zdolność psa do dobrego słyszenia (lub w ogóle). Jest to jeden z przykładów, dlaczego tak ważne jest, aby pies był badany przez lekarza weterynarii.

Blokady spowodowane przez ciała obce, takie jak brud i gruz, mogą być usunięte, aby nie powodowały bólu i infekcji. Zatory spowodowane stanem zapalnym lub naroślami (np. guzami) mogą być leczone farmakologicznie lub chirurgicznie.
Wady wrodzone
Niektóre psy i rasy psów są genetycznie predysponowane do utraty słuchu u psów. Oznacza to, że mają one większą szansę urodzić się głuche lub rozwinąć głuchotę w późniejszym okresie życia. 

Ponad 100 ras psów może doświadczać tej przyczyny głuchoty, szczególnie u ras o białym i merle futrze. Przykładami ras dotkniętych tą chorobą są jamniki, dogi wielkie i buldogi.

Jednak to, że Państwa pies jest określonej rasy, nie oznacza, że rozwinie się u niego głuchota, nawet jeśli ma określony kolor sierści. Zależy to od wielu czynników genetycznych.
Wiek
W miarę starzenia się psów, części ich ciała zaczynają się zmieniać, w tym także uszy. Nerwy w uszach pomagają im słyszeć, ale z biegiem lat nerwy te mogą ulegać degeneracji. 

Jeśli przyczyną utraty słuchu jest wiek i degeneracja nerwów, objawy pojawiają się stopniowo. Może to oznaczać, że nie zawsze jest oczywiste, że problem dotyczy słuchu. 
Uszkodzenie ucha
Objawy głuchoty u psów mogą być wynikiem uszkodzenia ucha. Uszkodzenia uszu występują w różnych formach, takich jak fizyczne uszkodzenie ucha i błony bębenkowej. Obejmuje to częste i powtarzające się narażenie na głośne dźwięki.

Infekcja może również spowodować uszkodzenie ucha wewnętrznego. Może się to zdarzyć, gdy infekcje są nieleczone lub występują często. Infekcja może doprowadzić do długotrwałego stanu zapalnego, który może skutkować nawet koniecznością operacji.
Narażenie na toksyny
Narażenie na metale ciężkie lub niektóre substancje chemiczne może spowodować utratę słuchu u psa. Na przykład, gdy niektóre leki są stosowane nieprawidłowo lub mają skutki uboczne, które mogą prowadzić do głuchoty, znanej jako ototoksyczność. 

W przypadku leczenia psów lekami, ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami. Jeżeli psy są narażone na kontakt z ewentualnymi toksynami, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub z Pet Poison Control. 

Jak opiekować się głuchym psem

Nawet jeśli zauważą Państwo u psa oznaki ubytku słuchu, nie musi to oznaczać, że jego jakość życia będzie niższa niż jakość życia psów, które zachowały słuch. Najważniejsza jest zmiana Państwa podejścia do opieki nad zwierzętami.

Być może trzeba będzie przyuczyć psa do komend niewerbalnych. Proszę zacząć od nauki, jak zwrócić na siebie uwagę psa, np. poprzez tupanie nogami, szczególnie gdy wchodzi się do pomieszczenia. 

Przy dostosowywaniu rutynowych czynności do potrzeb niesłyszącego psa, niezbędna jest cierpliwość. Nauczenie się nowych komend i przystosowanie się do nowego stylu życia może zająć psu trochę czasu. Proszę być cierpliwym i konsekwentnym, aby uzyskać najlepsze rezultaty i utrzymać pozytywne relacje. 

Przygotuj się na głuchotę u psów

Chociaż nie zawsze jest oczywiste, jak potoczy się życie naszych psów, ważne jest, aby być przygotowanym na głuchotę u psów. Rozumiejąc, jakie są objawy utraty słuchu u psów i co należy z nimi zrobić, mogą Państwo pomóc swojemu pupilowi dalej żyć w zdrowiu.

Więcej pomocnych wskazówek i zaleceń dotyczących słuchu znajdą Państwo na naszym blogu. 
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinny one zastępować ani zastępować profesjonalnej porady lekarskiej. Jeśli ma Pan jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, powinien Pan zawsze skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia..