Woda dostająca się do uszu może powodować różne dolegliwości, w tym mrowienie, uczucie zatkania, przytłumione ucho, a nawet częściową lub całkowitą utratę słuchu. W zależności od okoliczności, dolegliwości te mogą dotyczyć jednego lub obu uszu.
 
Czasami bardzo łatwo jest pozbyć się wody z uszu, innym razem proces ten może być nieco bardziej skomplikowany. Aby zapobiec infekcjom uszu, należy natychmiast usunąć stojącą wodę z przewodów słuchowych. Nie trzeba się jednak zbytnio martwić, gdyż istnieje wiele skutecznych technik usuwania nadmiaru wody z uszu. Większość procedur jest łatwa i może być wykonywana wygodnie w domu bez interwencji lekarza.
jak pozbyć się wody z ucha

Czy woda w uchu może być niebezpieczna?


Na szczęście obecność wody w przewodzie słuchowym rzadko stanowi czynnik ryzyka, ze względu na obecność woskowiny usznej, która jak wiadomo nie przepuszcza wody. Ponieważ nasze uszy produkują dużą ilość woskowiny, woda zazwyczaj sama spływa. W przeciwnym razie mogą pojawić się problemy, ponieważ w przewodzie słuchowym tworzy się ciepłe, wilgotne środowisko, w którym bakterie mogą się rozwijać. Ten rodzaj infekcji znany jest jako ucho pływaka lub otitis externa.
 
Bakterie lubią środowisko wilgotne i mokre, dlatego w takich warunkach mogą się swobodnie rozmnażać i wywoływać proces zapalny ucha. Objawy zapalenia ucha zewnętrznego obejmują bolesny, swędzący przewód słuchowy, a czasami przezroczystą płynną wydzielinę.

Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję ucha i zauważysz u siebie któryś z tych objawów, natychmiast zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nie masz żadnych objawów, ale woda w uszach stoi Ci w uszach od kilku dni lub tygodni, nadal musisz skontaktować się z lekarzem.
 

Oto jak pozbyć się wody z ucha


Zebraliśmy kilka najskuteczniejszych metod, które pomogą Ci delikatnie pozbyć się wody z uszu. Techniki pokazane poniżej mogą pozbyć się stojącej wody w ciągu kilku sekund lub kilku minut.
1.    Przechyl głowę

Najprostszym sposobem jest przechylenie głowy na jedną stronę, aby woda mogła wypłynąć. Ta metoda nie zawsze jest skuteczna, ale nie kosztuje nic, aby spróbować, biorąc pod uwagę prostotę i szybkość techniki.

2.    Pociąganie za płatek ucha

Jeśli zwykłe przechylenie głowy nie działa, weź płatek ucha i delikatnie pociągnij za niego, jednocześnie przechylając głowę w kierunku ramienia, aby zwiększyć rozmiar kanału słuchowego i ułatwić wypływanie wody. Potrząsaj głową z boku na bok, aby woda znalazła swoją drogę na zewnątrz.

3.  Połóż się na boku

Połóż się na boku i pozostań w tej pozycji przez kilka minut. Dzięki sile grawitacji zauważysz, że woda powoli wypływa z Twojego ucha. 

4.   Technika odsysani

Technika ta oparta jest na koncepcji próżni. Przechyl głowę na bok i połóż dłoń na danym uchu układajac ją w formie miseczki, naciśnij przez kilka sekund, wyciągając rękę i szybkim ruchem odsuń ją, w razie potrzeby powtórz kilka razy. Trzymaj głowę przechyloną, aby woda mogła wypłynąć.

5.    Technika suszarki do włosów

Jeśli powyższe metody nie przyniosą efektu, możesz spróbować użyć suszarki do włosów, aby pomóc wodzie wyparować z przewodu słuchowego. Upewnij się, że ustawiłaś suszarkę do włosów na najniższe ustawienie z letnim powietrzem, aby uniknąć obrażeń. Trzymaj suszarkę do włosów w odległości co najmniej 30 cm od ucha dotkniętego chorobą, poruszając nią w przód i w tył, nie podchodząc zbyt blisko. Na koniec delikatnie pociągnij za płatek ucha, aby poszerzyć kanał słuchowy i w ten sposób ułatwić odparowanie wody dzięki ciepłemu powietrzu dostarczanemu przez suszarkę do włosów.
 
6.    Krople do uszu na bazie alkoholu

Krople do uszu mogą być szczególnie przydatne, jeśli poprzednie metody nie rozwiązały problemu. Krople na bazie alkoholu mogą pomóc w odparowaniu zastoju wody z przewodu słuchowego. Ponadto alkohol ma działanie hamujące rozwój bakterii, co czyni go doskonałym sprzymierzeńcem w zapobieganiu infekcji. Te specyficzne krople do uszu są dostępne w aptekach, ale można też zrobić własne.
Jeśli zdecydujesz się na zakup kropli, przeczytaj uważnie ulotkę dołączoną do opakowania, aby upewnić się, że robisz to prawidłowo. Jeśli wolisz zrobić to sam, zaaplikuj kilka kropli bezpośrednio do kanału słuchowego i pozostaw je na miejscu przez 30-60 sekund, a następnie je uwolnij. Należy uważać, aby nie stosować tej techniki w przypadku infekcji, myringotomii lub perforacji błony bębenkowej.

7.   Krople do uszu z nadtlenkiem wodoru 

Niektórzy ludzie znajdują remedium w postaci kropli do uszu z nadtlenkiem wodoru, ponieważ jest to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się nadmiaru woskowiny, która może działać jak korek i uniemożliwiać wypływanie wody. W aptekach (również internetowych) można znaleźć szeroki wybór kropli do uszu dostępnych bez recepty. Postępuj zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i nie stosuj tej techniki, jeśli masz infekcję, myringotomię lub perforację błony bębenkowej.

8.   Oliwa z oliwek

Innym naturalnym rozwiązaniem dla wody w uchu jest stosowanie oliwy z oliwek, która może zapobiec infekcji i wyeliminować zastój wody w uszach. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, będziesz musiał poświęcić 10-15 minut swojego czasu na to. Wrop kilka kropli letniej oliwy z oliwek bezpośrednio do ucha, leżąc na boku przez co najmniej 10 minut. Ustaw budzik dla maksymalnej wygody. Gdy czas oczekiwania dobiegnie końca, usiądź, pochyl głowę w stronę ramienia i wypuść płyn.

Co robić, jeśli masz wodę w uchu środkowym?


Jeśli przyczyna problemów z uchem leży w zatkaniu ucha środkowego, możesz spróbować następujących technik, aby wydostać wodę, zanim sięgniesz po leki bez recepty.

woda w uchu po basenie

Technika ziewania

Metoda ta sprawdza się doskonale, jeśli przyczyną Twojego problemu jest zastój wody na poziomie przewodów Eustachiusza. W takim przypadku wystarczy ziewnąć i żuć gumę, aby udrożnić przewody Eustachiusza.
 
Manewr Valsalvy
 
Dokładnie tak samo jak technika ziewania, ta również sprzyja otwieraniu przewodów Eustachiusza. Należy jednak bardzo uważać przy tej metodzie, aby nie uszkodzić błony bębenkowej. Każdy może wykonać ten manewr, wystarczy trzymać się poniższych kroków:

Wdychaj głęboko, zamknij usta i zatkaj nos, naciskając palcami na oba nozdrza.

Następnie spróbuj wykonać wydech przez nos. Kontynuuj, aż usłyszysz odgłos oznaczający odblokowanie przewodu Eustachiusza.

Technika parowa
 
Gorąca para wodna jest doskonałym sposobem na usunięcie wody uwięzionej w uchu środkowym. Najprostszym sposobem jest wzięcie miłego, długiego, gorącego prysznica. Wdychaj parę tak często, jak to możliwe i pochyl głowę w kierunku ramienia, aby umożliwić wydostanie się nadmiaru wody.


Jak zapobiec przedostawaniu się wody do uszu?   


Te zdroworozsądkowe wskazówki mogą pomóc w utrzymaniu wody z dala od uszu i zapobiec konieczności radzenia sobie z jej konsekwencjami. Rozważ zakup zatyczek do uszu w aptece i używanie ich podczas pływania. Wyrób sobie również nawyk dokładnego czyszczenia uszu po pobycie w wodzie.  

zatkane ucho po basenie
jak odetkać ucho zatkane wodą

Kiedy powinienem skontaktować się z lekarzem?

Chociaż woda w uszach nie jest na ogół powodem do niepokoju, nie należy lekceważyć dyskomfortu. Zwróć uwagę na typowe objawy infekcji ucha, takie jak opuchlizna, zaczerwienienie i ból. Jeśli nie możesz pozbyć się wody stojącej w uszach za pomocą żadnej z powyższych metod, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Nieleczone infekcje mogą powodować długotrwałe uszkodzenia, a nawet utratę słuchu.