W większości przypadków kolor sam wraca do normy, a ucho nie czuje się gorzej.  Czasami jednak może to być związane z problemem medycznym, który wymaga wizyty u lekarza i ewentualnego wypisania recepty.

Dlaczego moje uszy robią się zaczerwienione i gorące?

czerwone uszy u dziecka
Być może słyszałeś wyrażenie " tej osobie leci dym z uszu", albo "czy twoje uszy płoną"? Są to powszechne idiomy, które używają czerwonych, gorących uszu do oznaczenia emocji - złości, niepokoju, frustracji. Ale chociaż te zwroty są częścią popularnego żargonu, istnieją rzeczywiste sytuacje lub warunki, które mogą spowodować, że Twoje uszy staną się czerwone i gorące. 
 
Przyjrzyjmy się 10 możliwym przyczynom. Najpierw przyjrzymy się kilku najczęstszym przyczynom, które nie powinny być powodem do niepokoju. Następnie przyjrzymy się stanom zapalnym ucha, które mogą być bolesne i wymagają leczenia.

1 - Reakcja emocjonalna powoduje zaczerwienienie uszu


Czasami, gdy odczuwamy reakcję emocjonalną, taką jak niepokój, złość lub zakłopotanie, nasza skóra czerwienieje, co powoduje, że uszy stają się czerwone i gorące. Dzieje się to spontanicznie, gdy się rumienimy i stosunkowo szybko wraca do normy.
 

2 - Gorące lub zimne temperatury


Kiedy jesteśmy wystawieni na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur, nasze uszy często stają się czerwone i nagrzewają się. Narciarze i snowboardziści wiedzą, że noszenie czapki podczas pobytu na stoku może być dobrym sposobem na uniknięcie wahań temperatury. Gdy temperatura uszu wróci do normalnego poziomu, zmieni się również ich wygląd.

3 - Uważaj na oparzenia słoneczne


Oparzenia słoneczne są częstą przyczyną powstawania gorąca i zaczerwienienia ucha zewnętrznego i często stają się zauważalne dopiero po wyjściu na słońce. Podczas ćwiczeń, pracy w ogrodzie czy uprawiania sportu warto stosować krem z filtrem i/lub kapelusz lub kask, aby zapobiec poparzeniom słonecznym uszu.
 
Jeśli jednak dojdzie do poparzenia słonecznego, spróbuj przyłożyć do ucha okład z lodu, aby zmniejszyć temperaturę. Ponadto, krem z hydrokortyzonem lub żel aloesowy mogą być doskonałym sposobem na złagodzenie bólu i powrót uszu do normalnego stanu.

piekące uszy

4 - Zmiany hormonalne lub leki mogą powodować rumieńce   


Czasami, gdy zauważysz, że Twoje uszy stają się czerwone i gorące, może to być oznaką zmian hormonalnych lub przyjmowania leków. Menopauza, uderzenia gorąca, leczenie chemioterapią mogą powodować zaczerwienienie uszu, które stają się czerwone i gorące.  
Jeśli tak się stanie, staraj się ubierać warstwowo, unikaj alkoholu i kofeiny, aby lepiej regulować temperaturę..

5 - Infekcja ucha lub zapalenie ucha środkowego


Infekcje uszu spowodowane są gromadzeniem się płynu w uchu środkowym, co powoduje stan zapalny i ból. Są one głównym powodem zaczerwienienia i gorąca uszu u dzieci i młodzieży. W rzeczywistości, czerwone i gorące uszy mogą być najlepszym sposobem na rozpoznanie potrzeby leczenia u niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią werbalnie wyjaśnić, co się dzieje. 
 
Na początku spróbuj zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i ciepłe okłady, aby złagodzić ból. Jeśli to nie zadziała, wtedy lekarz może przepisać antybiotyki, aby zatrzymać infekcję.
 

6 - Kontuzje lub urazy ucha


W przypadku kontuzji lub urazu ucha, często staje się ono czerwone i gorące. Kolczyki, zadrapania i ukąszenia to tylko niektóre ze sposobów, w jakie można zranić ucho. Najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie leków przeciwbólowych do czasu usunięcia urazu.
 
Podczas uprawiania sportów, takich jak jazda na rowerze czy deskorolce, dobrym pomysłem zapobiegawczym jest noszenie kasku, który zakrywa uszy i zapewnia im ochronę.

7 - Zespół czerwonego ucha


Zespół czerwonego ucha to rzadkie schorzenie, które objawia się silnym uczuciem pieczenia w jednym lub obu uszach i często towarzyszą mu migreny lub klasterowe bóle głowy. Chociaż niewiele wiadomo na temat tego zespołu, trwa on od godziny do kilku godzin i może powtarzać się codziennie. 
 
Okłady z lodu i środki przeciwzapalne wydają się działać najlepiej, aby pomóc ból ustępuje, jednak ciężkie objawy mogą wymagać wizyty u lekarza na receptę.
 

8 - Ból nerwu trójdzielnego


Afekt uszu, jak również szyi, dolnej części twarzy i szczęki, neuralgia nerwu trójdzielnego może rozpocząć się jako łagodny, ale będzie się stopniowo pogarszać, jeśli nie jest leczone. Wyzwalany przez rutynowe czynności, takie jak jedzenie czy mycie zębów, ból może być przeszywający i powinien być leczony przez lekarza tak szybko, jak to możliwe.
 

9 - Wyprysk łojotokowy


Bardziej powszechne, wyprysk łojotokowy jest chorobą skóry, która powoduje czerwone, gorące, łuszczące się plamy na uszach, jak również skóry głowy, górnej części pleców i twarzy. Choć może być wywołana przez stres, zmiany hormonalne, a nawet ostre detergenty, często pojawia się po pewnym czasie, a następnie ustępuje, co może trwać kilka lat.

10 - Erytermalgia

 
Spowodowane przez ciepłe temperatury lub ćwiczenia, to niezwykle rzadkie schorzenie lub zaburzenie wpływa na kończyny, w tym uszy, i powoduje pieczenie, zaczerwienienie i podwyższoną temperaturę skóry. Zaburzenie to powinno być zdiagnozowane przez lekarza, który przepisałby leki w celu złagodzenia lub przynajmniej kontroli objawów.

Podsumowanie

Podczas gdy większość przyczyn czerwonych i gorących uszu jest normalnym zjawiskiem, istnieje kilka istotnych chorób lub zaburzeń, które charakteryzują się zapaleniem uszu. Te wymagają uwagi lekarza i w trakcie leczenia mogą wymagać podania odpowiednich leków.