Jakie są przyczyny zatkanego ucha?

Zapalenie ucha środkowego

Jeśli masz wrażenie, że twój słuch jest przytłumiony lub zakłócony, najprawdopodobniej cierpisz na zapalenie ucha środkowego. Możesz również zauważyć wyciek płynu z chorego ucha, które będzie bardzo wrażliwe na dotyk. W cięższych przypadkach mogą wystąpić epizody nudności i wymiotów. Zapalenie ucha środkowego może dotyczyć dzieci i dorosłych, ale częściej występuje u młodszych dzieci. W rzeczywistości, około 80% dzieci zapada na zapalenie ucha środkowego przed ukończeniem 3 roku życia. Zwykle trwa 2-3 dni (nawet bez leczenia), ale niektóre przypadki mogą trwać tygodniami.Zapalenie ucha środkowego jest zwykle spowodowane przebytą ostrą infekcją dróg oddechowych. Kiedy płyn próbuje odpłynąć, powoduje gromadzenie się go za błoną bębenkową, co stwarza korzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Od tego momentu rozwija się infekcja, która powoduje ból i uczucie zatkanego ucha.
Infekcje dróg oddechowych / przeziębienia

Czynnikami, które najczęściej powodują zatkane ucho są przeziębienia i infekcje dróg oddechowych. Co roku co najmniej 30 milionów ludzi cierpi na infekcje dróg oddechowych, a jeszcze więcej na zwykłe przeziębienie. Różnica między tymi dwiema chorobami polega głównie na czasie trwania objawów. Przeziębienie trwa zazwyczaj około 10 dni, podczas gdy infekcja dróg oddechowych może trwać przez wiele tygodni.


Dokładną przyczyną jest zablokowanie małego kanału, który łączy ucho środkowe z nosogardłem. Chociaż przeziębienia są dokuczliwe, nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez kilka tygodni, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Zażycie leku przeciwzapalnego i wykonanie pełnego wydechu często wystarcza, aby złagodzić dyskomfort. Unikaj palenia papierosów, ponieważ powoduje to zwiększone podrażnienie zatok.
Choroba Meniera

Chociaż choroba Meniera jest bardzo rzadkim schorzeniem, występującym w mniej niż 200 000 przypadków rocznie, jest ona jedną z najpoważniejszych przyczyn przytłumionego słuchu. Zespół Ménière'a rozwija się zwykle u pacjentów w wieku od 40 do 60 lat. 
Niestety, ponieważ choroba może trwać przez kilka lat, ubytek słuchu w jednym uchu może stać się trwały. Objawy obejmują zawroty głowy. przytłumione uszy, a nawet dzwonienie w uszach (szumy uszne). Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na chorobę Meniera, natychmiast zgłoś się do lekarza. Aby zapobiec pogorszeniu się stanu zdrowia, nie należy używać wyrobów tytoniowych. Lekarz może przepisać leki przeciwdziałające zawrotom głowy i nudnościom.
Głuchota starcza

Głuchota starcza to ubytek słuchu związany z wiekiem, który pojawia się, gdy komórki słuchowe ślimaka zaczynają ulegać uszkodzeniu. Głuchota starcza jest formą ubytku słuchu związanego z wiekiem. Niedosłuch starczy jest formą uszkodzenia słuchu odbiorczego (zaburzenie ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego), a wczesne objawy obejmują trudności w rozumieniu mowy o wysokiej częstotliwości i słyszeniu dźwięków takich jak ćwierkanie ptaków.


W wielu przypadkach ubytek słuchu dotyczy obojga uszu, czasami jednak zaburzenie dotyczy tylko jednego ucha. Jest to główna przyczyna utraty słuchu u osób starszych, dotykająca około 40-50% dorosłych powyżej 75 roku życia. Możesz zapobiec wystąpieniu głuchoty starczej, chroniąc swój słuch przez całe życie poprzez noszenie zatyczek do uszu, szczególnie jeśli twoja praca naraża cię na wysokie poziomy dźwięku.
Na szczęście postęp technologiczny umożliwił seniorom lepsze radzenie sobie z ubytkiem słuchu dzięki coraz bardziej zaawansowanym aparatom słuchowym. Badanie słuchu raz w roku może pomóc w wykryciu wczesnych objawów ubytku słuchu. Jeśli jednak objawy są wyraźne, należy niezwłocznie umówić się na wizytę u lekarza.
Obecność ciała obcego 

Ucho może być zablokowane przez obecność ciała obcego (np. owada lub stojącej wody) w przewodzie słuchowym. Jest to częste u dzieci i zazwyczaj można poradzić sobie z tym problemem w domu. Objawy obejmują nagłą utratę słuchu w jednym uchu, ale bez wydzielania krwi lub płynu.

Jeśli ucho jest zatkane przez wodę, należy delikatnie przechylić głowę dziecka, aby grawitacja wyciągnęła je na zewnątrz. Jeśli natomiast zauważymy obecność owada, lepiej jest ułatwić mu wyjście. Należy uważać, aby nie wepchnąć ciała obcego dalej do środka. Jeśli jesteś pewien, że to owad (nie powinno być wycieku płynu lub krwi), warto wprowadzić olejek do kanału słuchowego, aby ułatwić bezpieczne usunięcie.

Jak leczyć zatkane ucho?

W większości przypadków zatkane ucho ustępuje samoistnie w krótkim czasie lub z pomocą środka udrażniającego lub roztworu na bazie olejku. Jednak w niektórych przypadkach może to wskazywać na poważniejszy problem. Jeśli masz problemy ze słuchem w jednym uchu, dowiedz się, co jest tego przyczyną i zastosuj odpowiednie leczenie. Jeśli objawy nie ustępują pomimo zastosowania środków zaradczych, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą audiologiem.