Co powoduje powstawanie pryszczy w uszach?

Do powstawania pryszczy w uchu może przyczynić się kilka różnych warunków. Jednym z przykładów jest gromadzenie się bakterii na powierzchni ucha. Zapalenie mieszków włosowych lub nadmierna aktywność gruczołów łojowych również mogą stworzyć środowisko sprzyjające powstawaniu trądziku. Brak równowagi hormonalnej, brak odpowiedniej higieny, leki, takie jak środki antykoncepcyjne, immunosupresyjne i sterydy, to także możliwe czynniki sprawcze. Krosty w uszach w zasadzie nie różnią się od innych rodzajów trądziku, które pojawiają się w innych miejscach.

Niezależnie od tego, czy problem ma swoje źródło w mieszkach włosowych, gruczole łojowym czy problemach hormonalnych, kiedy nagromadzą się zanieczyszczenia, brud lub martwe komórki skóry, bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, mogą szybko zacząć się rozwijać i doprowadzić do powstania jednego lub kilku ropnych zgrubień. W odpowiedzi na rozwój bakterii ciało próbuje poradzić sobie z wykroczeniem, uruchamiając odpowiedź immunologiczną i tworząc stan zapalny.  

Jakie są najczęstsze rodzaje pryszczy? 

Termin medyczny określający pryszcza to trądzik pospolity (acne vulgaris). Istnieje wiele różnych typów trądziku, które mogą pojawić się w twoim uchu. W zależności od tego, z jakim typem masz do czynienia, różne może być też leczenie. 


Zaskórniki

Zaskórniki są jedną z najbardziej rozpowszechnionych form trądziku. Zaskórnik zamknięty nazywany jest również białogłowiem. Zaskórnik otwarty nazywany jest zaskórnikiem. 

Trądzik zapalny

Jeśli masz białego lub czarnego zaskórnika, który się nie goi, istnieje szansa, że może się on przekształcić w trądzik zapalny. Trądzik zapalny jest czasem określany jako "wściekły pryszcz", który jest zwykle czerwony i delikatny w dotyku. 

Typem trądziku zapalnego jest grudka. Jest to zaogniona plama, która wygląda jak czerwony guzek na skórze. Czasami grudki tworzą się w mieszkach włosowych z powodu martwego naskórka i nagromadzenia ropy. Kiedy pory zostają zatkane przez ropę, łój i resztki komórek, grudki często przekształcają się w wybrzuszone płaty skóry (krosty). 

Trądzik torbielowaty

Jeśli twoje pryszcze nie goją się i pogarszają się, mogą zamienić się w większe, coraz bardziej tkliwe guzki. Takie duże, głębokie i bolesne wykwity nazywane są trądzikiem guzkowo-torbielowatym.

Cysty trądzikowe są najcięższą odmianą trądziku i składają się z miękkich, wypełnionych płynem grudek pod powierzchnią skóry, często pozostawiających blizny. 

Czy to dobry pomysł, żeby wyskakiwał mi pryszcz w uchu?

Choć opinie na ten temat mogą się różnić, większość ekspertów zgodzi się, że wkładanie czegokolwiek - w tym palców - do przewodu słuchowego nigdy nie jest dobrym pomysłem. Choć kuszące jest chwycenie patyczka Q-tip lub wacika w desperackiej próbie usunięcia pryszcza, to takie postępowanie może spowodować uszkodzenie ucha i pęknięcie błony bębenkowej. 

Biorąc pod uwagę ciasne przestrzenie wewnątrz przewodu słuchowego, wyciskanie ropnej wydzieliny palcami też może się nie udać. Zamiast tego możesz wyrządzić więcej szkody, wpychając ropę głębiej do przewodu słuchowego, powodując stan zapalny i silniejszy ból. 

W związku z powyższym zalecamy stosowanie innych metod, np. delikatnych domowych sposobów, aby przyspieszyć proces gojenia. 

Jakie są najlepsze domowe sposoby na pryszcze w uchu?

Zamiast wyciskać pryszcza, rozważ jedną lub więcej z poniższych metod. Zanim jednak użyjesz maści lub kremu dostępnego bez recepty na ucho, pamiętaj, by przetestować produkt na niewielkiej powierzchni skóry, by wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną. 

Zastosuj ciepły okład

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie bolesnego stanu zapalnego związanego z pryszczami w uchu jest zastosowanie ciepłego kompresu. Oto kroki, które należy podjąć:
  1. Zacznij od przetarcia pryszcza alkoholem. 
  2. Następnie namocz ściereczkę w ciepłej wodzie.  
  3. Wyciśnij nadmiar wody. 
  4. Złóż ściereczkę na pół i połóż ją na pryszczu. 
  5. Pozostaw kompres na dziesięć do piętnastu minut. 
  6. Rób to od trzech do czterech razy dziennie.

Użyj nadtlenku benzoilu

Wiele leków przeciwtrądzikowych zawiera nadtlenek benzoilu w różnych stężeniach. Stosując jakikolwiek produkt z tym składnikiem aktywnym, używaj najniższej dawki, żeby sprawdzić, jak zareaguje Twoja skóra. Związek ten ma na celu zabijanie bakterii na powierzchni skóry i pomaganie w rozbijaniu zaskórników. 

Wypróbuj antybiotyki stosowane miejscowo   


Jeśli zdecydujesz się na wizytę u dermatologa, możesz otrzymać receptę na antybiotyk stosowany miejscowo. Erytromycyna i klindamycyna to dwa z najczęściej stosowanych antybiotyków. Bądź jednak bardzo ostrożny, by nie nadużywać tych preparatów, bo możesz niechcący wytworzyć odporność bakterii. 

Poznaj olejek z drzewa herbacianego         

 

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najlepiej przebadanych olejków eterycznych, które skutecznie leczą trądzik. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym olejek z drzewa herbacianego jest wart wypróbowania i powinien znaleźć się w apteczce każdego z nas. Wkrop kropelkę lub dwie olejku z drzewa herbacianego na trądzik w uchu. Pamiętaj, by rozcieńczyć go z olejem nośnikowym (np. olejem ze słodkich migdałów). 

Używaj kremu z retinoidami

Zachowaj tę opcję jako ostateczność. Dzięki swoim właściwościom keratolitycznym krem z retinoidami, czyli witaminą A, pomaga rozrzedzić skórę wokół pryszcza. Jednak kremy z retinoidami mogą mieć poważne skutki uboczne i nie każdy może tolerować ich stosowanie. Na przykład, ze względu na ich działanie rozrzedzające skórę, możesz stać się bardzo wrażliwy na światło słoneczne, a twoja skóra może zacząć się wysuszać i łuszczyć. Jeśli pryszcz znajduje się w miejscu narażonym na działanie promieni słonecznych (na przykład na płatku ucha), musisz stosować krem z filtrem. 

Jeśli nie tolerujesz kremów z retinoidami, możesz zamiast nich wypróbować krem zawierający kwas salicylowy. 

Jaki jest wynik końcowy?

Tak, pryszcze w uszach mogą być bolesne i bardzo kuszące, by je wyskakiwać. Jednak mimo tej pokusy najlepiej jest się powstrzymać przed ich wyskakiwaniem. Zamiast tego zalecamy stosowanie bezpieczniejszych metod, takich jak ciepły okład, który zmniejszy stan zapalny i przyspieszy gojenie. Możesz też spróbować dostępnych bez recepty miejscowych maści i kremów. Jeśli żadna z tych metod nie zadziała, twój lekarz może rozwiązać problem, usuwając skazę. 
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.