Skrótowo:

Czym jest woskowina?

Woskowina uszna to oleista, woskowata substancja, która naturalnie występuje w uchu. Ma ona dwa zadania: zapewnienie ochrony przed ciałami obcymi oraz nawilżanie przewodu słuchowego.

Woskowina wychwytuje drobne cząsteczki zanieczyszczeń, kurzu, a także martwych komórek skóry i zapobiega przedostawaniu się tych cząsteczek do błony bębenkowej, gdzie mogłyby spowodować uszkodzenia. W efekcie woskowina chroni przewód słuchowy i nawilża skórę, zapobiegając podrażnieniom, które powodują uczucie suchości i swędzenia. Czasami nadmiar woskowiny może twardnieć, powodując blokady lub złogi, które mogą wpływać na słuch.
 

Jak rozpoznać nagromadzenie woskowiny w uszach?

Stopień dyskomfortu odczuwanego w przypadku nagromadzenia woskowiny w uchu lub powstania złogów może ulegać zmianie zależnie od ilości nagromadzonej woskowiny i czasu, przez który gromadziła się w uchu. Oto kilka najczęściej występujących objawów, które towarzyszą problemom z woskowiną uszną:

  • Ból ucha lub okolic ucha bądź szyi
  • Uczucie zatkania kanału usznego
  • Szumy uszne
  • Utrata słuchu lub jego stłumienie, tj. gdy dźwięki brzmią tak, jakby były słyszane pod wodą.
  • Małe dzieci z zatkanymi uszami mogą wkładać palec lub inne przedmioty do ucha z powodu frustracji lub pobudzenia. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady lekarza, aby uniknąć uszkodzenia delikatnego ucha dziecka.
  • U osób starszych nagromadzenie i złogi woskowiny są najczęstszymi przyczynami przewodzeniowego ubytku słuchu. Stosowanie aparatów słuchowych może pogorszyć ten stan, ponieważ uniemożliwiają one samooczyszczanie kanałów usznych.
Jeśli odczuwasz silny ból, bądź zauważasz wysięk lub nietypowy zapach wydobywający się z ucha, natychmiast zasięgnij pomocy medycznej. Twoje ucho może być zainfekowane i wymaga konsultacji z lekarzem, który pomoże zapobiec pogłębieniu infekcji lub trwałej utracie słuchu.

Słuchawki, w tym douszne, cieszą się w obecnych czasach dużą popularnością. Jeśli często używasz słuchawek dousznych, musisz zachować pewną ostrożność.

Należy pamiętać, że woskowina w przewodzie słuchowym sama z siebie nie powoduje zapalenia ucha. Wywołują je natomiast powikłania wynikające z niewłaściwych technik usuwania woskowiny.

Czy nagromadzoną woskowinę można usunąć domowymi sposobami?

Jedyną częścią ucha, która powinna być czyszczona w domu, jest małżowina uszna. Ucho ma zdolność samooczyszczania, a woskowina w uchu jest zdrowa i potrzebna. Dlatego w przypadku nagromadzenia woskowiny warto odwiedzić specjalistę – na przykład laryngologa – ponieważ posiadają oni otoskopy, którymi mogą ocenić stan i stopień zatkania kanału słuchowego (np. czy jest ono częściowe, czy całkowite).
Specjalista oceni, czy konieczne jest usunięcie złogu, czy też nie. Jeśli z jakiegoś powodu konsystencja woskowiny jest zbyt twarda, przez co złóg jest zbyt trudny do usunięcia, lekarz zaleci stosowanie kilku kropli oleju mineralnego dziennie przez tydzień, zanim będzie można go bezpiecznie usunąć.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli odczuwasz znaczący ból lub utratę słuchu, być może doszło do infekcji lub poważniejszej komplikacji, która wymaga profesjonalnej interwencji, np. przyjmowania lekarstw lub poddania się operacji. W takim przypadku rozwiązanie problemu będzie wymagać wizyty u specjalisty. 

Jak mogę zapobiec powstawaniu nadmiernej ilości woskowiny?

Wprawdzie niektórzy z nas produkują więcej woskowiny niż jest to konieczne, ale większość ludzi może zastosować następujące proste metody:
  • Skorzystaj z pomocy lekarza – odbywaj coroczne wizyty kontrolne, co powinno wystarczyć, aby utrzymać nadmiar woskowiny w ryzach. 
  • Pamiętaj, że jedyną częścią ucha, która powinna być czyszczona w domu, jest małżowina uszna.
  • Zachowaj ostrożność podczas używania słuchawek dousznych lub noś je rzadziej, co pozwoli uszom samodzielnie się oczyszczać. 
  • Jeśli stosujesz aparaty słuchowe, regularnie czyść swoje uszy, aby zapobiec nagromadzeniu lub powstawaniu złogów woskowiny. Czyszczenie uszu należy przeprowadzać u laryngologa.

Zdrowie Twoich uszu jest ważne – a usunięcie nadmiaru woskowiny może poprawić Twój słuch oraz ogólne zdrowie i samopoczucie. Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania dotyczące poprawy lub utrzymania zdrowia uszu – swoich lub kogoś z Twojej rodziny.