1. Spanie w pozycji pionowej

  Spanie w pozycji pionowej jest bardzo pomocne, jeśli chodzi o odpoczynek z objawami infekcji ucha. Spanie w pozycji siedzącej może ułatwić odpływ płynu z ucha, a także łagodzić ucisk i ból ucha środkowego – prawdopodobne źródło samej infekcji.

  Spróbuj oprzeć się na stosie poduszek albo lepiej spać na rozkładanej sofie lub fotelu. Dopóki jesteś wystarczająco wyprostowany, aby umożliwić lepszy drenaż uszu, powinieneś zauważyć poprawę objawów i znacznie łatwiej spać.


 2. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty

  W przypadku dorosłych przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen przed snem, może być bardzo pomocne w łagodzeniu zakażenie ucha objawy i zapewnienie dobrego snu w nocy. Dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny przyjmować leków dostępnych bez recepty na infekcje ucha, chyba że zostały zalecone przez pediatrę. Podobnie osoby z przewlekłymi schorzeniami powinny skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania porady, który środek przeciwbólowy jest najlepszy.


 3. Popijanie wody

  Popijanie wody przed pójściem spać lub w nocy może pomóc w zasypianiu, gdy cierpisz na infekcję ucha. Alternatywnie, zawsze możesz wykonać ćwiczenia szyi i połykania przed spaniem.

  Dzieje się tak, ponieważ ruch połykania może pomóc pobudzić mięśnie trąbek Eustachiusza, które biegną od ucha środkowego do tylnej części jamy nosowej, otwierają się i drenują, działając jako naturalny sposób na zmniejszenie bólu.


 4. Zmiany pozycji

  Leżenie na plecach wywiera nacisk na uszy, czego właśnie chcesz uniknąć, gdy cierpisz na infekcję ucha. To właśnie ten nacisk powoduje ból w uchu środkowym i przede wszystkim uniemożliwia dobry sen.

  Jednak regularnie zmieniając pozycje podczas snu, możesz pomóc zmniejszyć część tego nacisku i miejmy nadzieję, że odpłyniesz o wiele wygodniej. Jak już wspomniano, spanie w pozycji pionowej jest dobrą metodą, ale dla naturalnych, znajomych doznań, odpoczynek na boku będzie najbardziej relaksujący.

  Jeśli infekcja ucha występuje tylko w jednym uchu, śpij po stronie zdrowego ucha, aby uniknąć jeszcze większego nacisku na dotknięty obszar.


 5. Zwalczanie alergii i zatorów

  Jeśli jesteś osobą dorosłą i możesz przypisać infekcję ucha do infekcji górnych dróg oddechowych, np. przeziębienia, możesz odnieść korzyść z tymczasowego stosowania doustnych lub nosowych środków obkurczających naczynia w celu usunięcia blokady i zmniejszenia nacisku na uszy, nos i gardło – nawet jeśli tylko na krótką chwilę.

  Radzenie sobie z objawami alergii i przekrwienia wywołanymi przez infekcję ucha może zwiększyć komfort i zapewnić lepszy sen w nocy. Myślisz, że infekcja ucha może być wynikiem alergii? Weź lek przeciwhistaminowy, taki jak chlorfeniramina, aby złagodzić objawy, ale tylko po uprzedniej konsultacji z lekarzem; możliwe, że zalecają skuteczniejsze leczenie infekcji ucha.

  Dzieciom, które mają problemy ze snem z powodu infekcji ucha, nie należy podawać leków przeciwhistaminowych ani leków obkurczających naczynia krwionośne w celu radzenia sobie z objawami. Ich pediatra doradzi najlepszy sposób postępowania, jeśli Twoje dziecko ma problemy ze snem podczas walki z uporczywymi skutkami infekcji ucha.

  Infekcje ucha mogą być okropne w nocy, dlatego ważne jest, abyś miał odpowiednią ilość snu, aby nabrać sił na nadchodzący dzień. Jeśli infekcja ucha uniemożliwia spanie, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub audiologiem, aby zbadać problem i jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.