Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Dzwonek telefonu, hałas uliczny, śpiew ptaków: dobry aparat słuchowy przywraca świat pełen akustycznych doznań. Jeśli niedosłuch był Twoją codziennością, te liczne doznania zmysłowe mogą na początku być przytłaczające. Nie zniechęcaj się tym i daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego aparatu słuchowego. Obejmuje to zarówno fizyczne odczuwanie obecności aparatu w uchu, jak i faktyczne słyszenie. Jedno jest pewne: gdy po pewnym czasie już przyzwyczaisz się do aparatu, nie będziesz w stanie sobie wyobrazić życia bez niego!

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Co czeka mnie w ciągu najbliższych tygodni?

W zależności od stopnia ubytku słuchu odgłosy z otoczenia prawdopodobnie słyszysz teraz jedynie w przytłumionej postaci lub nie słyszysz niektórych dźwięków. Po założeniu aparatu słuchowego wrażenia te zmienią się gwałtownie. Zwłaszcza na etapie przyzwyczajania się codzienne odgłosy mogą być przerażająco głośne. Twój własny głos prawdopodobnie brzmi inaczej. Znajome odgłosy również mogą brzmieć inaczej. Nie pozwól się tym zniechęcić!
Do noszenia aparatów słuchowych trzeba się przyzwyczaić
Zwłaszcza na początku noszenie aparatu słuchowego wymaga przyzwyczajenia. Etap przyzwyczajania się obejmuje zarówno odczucia fizyczne, jak i nowe wrażenia słuchowe. Twoje uszy muszą najpierw przyzwyczaić się do obecności aparatu. Także mózg nagle musi odbierać i przetwarzać wiele bodźców. Zapewne pierwszy raz od dawna słyszysz całe spektrum dźwięków. Wiele hałasów w tle, które ludzie ze zdrowym słuchem nauczyli się ignorować, wydaje Ci się nowych, przez co na początku trudno jest je wykluczyć.
Gdy Ty będziesz na nowo poznawać różne bodźce akustyczne występujące w otoczeniu, Twój mózg z czasem też nauczy się ignorować hałas w tle i skupiać się na ważnych dźwiękach. Bądź cierpliwy. Po kilku tygodniach lub miesiącach w ogóle zapomnisz, że nosisz aparat słuchowy.

Na co zwracać uwagę na etapie przyzwyczajania się?

Daj sobie czas

Zazwyczaj po prostu ignorujemy nieistotne bodźce słuchowe, takie jak szelest liści czy stukanie klawiszy w biurze. Ale kiedy przestajemy słyszeć te dźwięki, nasz mózg zapomina, jak sobie z nimi radzić. Ośrodki mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięków muszą zatem przyzwyczaić się nie tylko do tego, że z aparatem słuchowym wszystko brzmi nieco inaczej, ale też do tego, że znów muszą filtrować niektóre dźwięki. Może to trochę potrwać.

Rada

Aby pomóc mózgowi przyzwyczaić się do normalnego poziomu dźwięku i znów filtrować niepotrzebne dźwięki, aparat słuchowy należy nosić regularnie. Ważne jest, aby gromadzić doświadczenia i szybko się nie poddawać.

Pomocne może być spisywanie własnych doświadczeń i problemów w specjalnym dzienniczku. Dzięki temu można w każdej chwili dokładnie śledzić własne postępy. A jeśli w ogóle nie jesteś w stanie nosić aparatu, skontaktuj się z akustykiem, który pomoże Ci rozwiązać problem. Czasem pomocna może być audioterapia – zachęcamy do zasięgnięcia informacji na ten temat.

Naucz się właściwego obchodzenia się z aparatem

Ważnym czynnikiem, który pomoże Ci przyzwyczaić się do codziennego używania aparatu słuchowego, jest nauczenie się prawidłowego obchodzenia się z nim. Poproś protetyka, aby pokazał Ci, jak należy zakładać i wyjmować aparat słuchowy, a potem ćwicz to regularnie. Zapoznaj się z informacjami na temat prawidłowej pielęgnacji, konserwacji i czyszczenia. Wypróbuj różne ustawienia i sprawdź, jakie różnice „słyszysz“.

Najpierw korzystaj z aparatu w domu

Najpierw korzystaj z aparatu w spokojnym otoczeniu. Ułatwi Ci to rozpoznawanie i prawidłowe przyporządkowywanie dźwięków, bez zakłóceń powodowanych przez hałas uliczny lub rozmowy. 

Rada

Nowego aparatu nie musisz nosić przez cały dzień. Jeśli wrażenia słuchowe staną się zbyt intensywne, możesz na chwilę wyjąć aparat. Zacznij od noszenia przez kilka godzin dziennie, a następnie z dnia na dzień wydłużaj czas noszenia aparatu, aż będziesz w stanie go nosić od rana do wieczora.

Również spacer na łonie natury może pomóc Ci w przyzwyczajeniu się do aparatu. Możesz tam, bez przeszkadzającego hałasu w tle, wsłuchiwać się zwłaszcza w ciche odgłosy: szelest liści, śpiew ptaków czy plusk wody w fontannie.

Stopniowo zacznij korzystać z urządzeń technicznych

Spróbuj założyć aparat słuchowy podczas oglądania telewizji i słuchania radia. Do pierwszego testu zalecamy przede wszystkim programy informacyjne. Prowadzący takie programy mówią poprawnie i wyraźnie. Kolejno przekazywane są tam informacje i prawie w ogóle nie występują inne dźwięki, które mogłyby przeszkadzać w rozumieniu, takie jak muzyka w tle czy efekty dźwiękowe.

Możesz przetestować aparat podczas rozmowy telefonicznej ze znajomym. Najlepiej najpierw zmniejsz głośność, a potem w czasie rozmowy ustaw ją na odpowiedni poziom. Jeśli potrzebujesz dodatkowych akcesoriów do optymalizacji rozmów telefonicznych lub dźwięku telewizora, skonsultuj się z protetykiem.

Odważ się wziąć udział w rozmowach

Pierwsze rozmowy z użyciem aparatu słuchowego powinny odbywać się w luźnej atmosferze. Wskazane jest prowadzenie ich tylko z jednym lub dwoma rozmówcami, w cichym otoczeniu bez przeszkadzających hałasów, takich jak dźwięk telewizora czy odgłos pracy urządzeń gospodarstwa domowego. Wyjaśnij swoim rozmówcom, jakie konsekwencje ma ubytek słuchu dla komunikacji i jak mogą Ci pomóc podczas rozmowy.
 
Podczas rozmów warto stosować się do kilku wskazówek, które przydadzą się również w późniejszych sytuacjach, gdy będzie więcej hałasu z otoczenia:
  •  Wybierz optymalną pozycję do słuchania! Mikrofony aparatów słuchowych zazwyczaj są skierowane do przodu. Jeśli rozmówca znajduje się za Tobą lub z boku, zrozumienie go będzie trudniejsze. Ustaw się zatem naprzeciwko rozmówcy, najlepiej twarzą w twarz. Dzięki temu będziesz widzieć również ruchy warg.
  •  W przypadku rozmowy w większej grupie poproś uczestników o przestrzeganie pewnej dyscypliny. Wyraźne mówienie i unikanie mówienie jeden przez drugiego bardzo poprawia zrozumienie. Rozmowy czasem rozwijają się szybko. Nie denerwuj się, jeśli na pewnych etapach nie będziesz w stanie śledzić rozmowy. Zapytaj później, czy ktoś mógłby streścić to, czego nie udało Ci się zrozumieć.
  •  Zwracaj uwagę na mimikę i gesty! Jeśli będziesz świadomie obserwować ruchy warg rozmówcy, możesz nauczyć się odczytywać z nich słowa. Mózg wykorzystuje tę technikę nieświadomie, aby rozumieć słowa wypowiadane niewyraźnie. Przy odrobinie praktyki możesz wyćwiczyć i wykorzystywać tę umiejętność.

Ostatni krok: Głośne otoczenie

Gdy już nieco przyzwyczaisz się do aparatu słuchowego, spróbuj używać go w bardziej hałaśliwym otoczeniu, na przykład na ulicy albo w restauracji. W takich miejscach warto sprawdzić, na ile potrafisz odfiltrować hałas w tle i prowadzić rozmowę.

Lepsze słyszenie może być czymś nieznanym

Test słuchu często wykonuje się za namową rodziny lub przyjaciół. Jeśli okaże się, że potrzebny jest aparat słuchowy, warto być cierpliwym i poczekać, aż z biegiem czasu zapewni on optymalne wrażenia słuchowe. Po skorygowaniu wady słuchu za pomocą aparatu słuchowego użytkownicy aparatu często odczuwają tę zmianę jako przeciążenie bodźcami. Po dłuższym czasie słabego słyszenia możesz być zaskoczony, jak wiele hałasu jest na świecie! Wrażenia słuchowe na początku często nie są optymalne i czasami mogą być nieprzyjemne. Nawet dźwięk własnego głosu może początkowo być nieprzyjemny. Zjawisko to jest nazywane efektem okluzji. Jego przyczyną jest przenoszenie dźwięku przez układ błony bębenkowej i kosteczek słuchowych. Powoduje ono wzrost niższych częstotliwości. Postrzegany dźwięk często opisywany jest jako drgania własnego głosu w głowie. Aby przeciwdziałać temu efektowi, protetyk indywidualnie optymalizuje stosunek wentylacji i wzmocnienia.
Jeśli nosisz nowy aparat słuchowy, daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowych wrażeń zmysłowych. Na początku zaleca się noszenie aparatu tylko przez kilka godzin dziennie. Również od strony technicznej sam aparat słuchowy umożliwia stopniowe przywracanie prawidłowego słuchu za pomocą różnych programów.
Ścisła współpraca z protetykiem i regularne kontrole są nieodzowne na etapie przyzwyczajania się do aparatu. Podejdź do tego ze spokojem, a wkrótce zapomnisz o niechcianej ciszy i znów będziesz cieszyć się każdym dźwiękiem.

Jak mogę pomóc osobom z mojego otoczenia?

Jeśli masz problemy ze słuchem, decydujesz się na aparat słuchowy – ale to nie wszystko. W lepszym słyszeniu pomaga nie tylko technika, ale też środowisko społeczne. Rodzina i przyjaciele są ważnym wsparciem.

Co jest ważne?

Cierpliwość to ważna cecha, jaką muszą okazywać współrozmówcy. Dotyczy to jednak także osoby dotkniętej problemem ze słuchem. Trzeba być cierpliwym względem siebie i nie wymagać zbyt wiele. Przyzwyczajanie się do noszenia aparatu słuchowego jest długim procesem – w większości przypadków nie można po prostu włączyć aparatu i od razu znów dobrze słyszeć. Słyszenie to umiejętność naszego mózgu, którą musimy najpierw znowu wyćwiczyć.

 

Koncentracja jest równie ważna. Osoby dotknięte ubytkiem słuchu zwykle muszą się bardzo skoncentrować, aby móc śledzić rozmowę, zwłaszcza w większym gronie. W ich przypadku słuchanie „półuchem” nie wchodzi w grę. Poświeć więc niezbędny czas i uwagę, aby móc w pełni uczestniczyć w rozmowie. Nasza wskazówka: nie daj się wyprowadzić z równowagi. Przy odrobinie cierpliwości i koncentracji rozmowy nawet w większym gronie znów zaczną sprawiać radość.

Otwartość

Ważna jest również otwartość względem współrozmówców. Uśmiechanie się, kiwanie i przytakiwanie nikomu nie pomoże. Zwiększa tylko frustrację po obu stronach. Mów otwarcie, jeśli nie rozumiesz dostatecznie dobrze albo w ogóle – i to za każdym razem, gdy jest taka potrzeba.

Nawet jeśli jest to kłopotliwe, nie ma innego rozwiązania. Powiedz konkretnie, czego nie rozumiesz i poproś współrozmówcę, aby mówił wyraźniej, przeformułował wypowiedź albo patrzył na Ciebie, kiedy mówi. Osoby, których problem ze słuchem nie dotyczy, nie od razu zapamiętają te proste zasady. Dlatego musisz częściej zwracać na to uwagę znajomym lub rodzinie.

W jaki sposób mogę ćwiczyć mój słuch?

Hałas uliczny, komunikaty na peronie lub gwar rozmów w kawiarni są wyzwaniem dla słuchu. W takich sytuacjach często trudno jest wszystko zrozumieć lub skoncentrować się na współrozmówcy. W takich przypadkach pomocne mogą być aparaty słuchowe, ale prawidłowe rozumienie usłyszanych treści jest zadaniem mózgu. Na szczęście umiejętność tę można ćwiczyć. Oto pięć praktycznych ćwiczeń, które możesz wykonywać na co dzień:
1. Lokalizowanie dźwięków
Słyszenie kierunkowe jest niezwykle ważne zwłaszcza w ruchu drogowym, aby na przykład móc odpowiednio wcześnie usłyszeć zbliżającą się karetkę i właściwie zareagować. Tę umiejętność lokalizacji dźwięków możesz ćwiczyć, udając się w miejsce pełne ludzi i wybierając określone dźwięki. Może to być rozmowa, stukanie obcasów albo szczekanie psa. Spróbuj zidentyfikować różne dźwięki i ustalić kierunek, z którego pochodzą. W ten sposób dodatkowo wyćwiczysz koncentrację i pamięć roboczą.
2. Dźwięki i emocje
Poświęć kilka minut, usiądź na ławce w parku albo na balkonie i zamknij oczy. Skup się na poszczególnych słyszanych dźwiękach i zwróć uwagę na emocje, które u Ciebie wywołują. Określone dźwięki są zwykle powiązane z konkretną emocją lub wspomnieniem. Nieprzyjemne dźwięki łatwiej jest na przykład wytłumić, jeśli zostaną szybko i prawidłowo rozpoznane.
3. Słuchanie selektywne
Prowadzenie rozmów w zatłoczonych pomieszczeniach o wysokim poziomie hałasu dla większości ludzi stanowi nadmierne obciążenie. Osobom z ubytkiem słuchu rozumienie sprawia w takich miejscach dodatkową trudność. Częstą reakcją jest wycofanie się z takich sytuacji. Ale wcale nie musi tak być, jeśli wyćwiczysz „słuchanie selektywne”. Udaj się do miejsca o wysokim natężeniu hałasu, na przykład do restauracji albo hali dworcowej, i skup się wyłącznie na jednym źródle dźwięku. Z biegiem czasu selektywne słuchanie będzie coraz łatwiejsze.
4. Podwójna informacja
To ćwiczenie jest rozwinięciem poprzedniego. Poproś o pomoc dwie osoby. Niech staną z Twojej prawej i lewej strony. Teraz niech zaczną ci coś opowiadać, a twoim zadaniem będzie śledzenie obu historii. W ten sposób wyćwiczysz umiejętność słuchania w obu kierunkach i poprawisz rozumienie mowy, co może być bardzo przydatne w hałaśliwych sytuacjach.
5. Rozumienie bez słów
Podczas słuchania nieświadomie zwracamy uwagę także na gesty, a przede wszystkim na mimikę naszego współrozmówcy. Pomaga to nam również zrozumieć wypowiedź w odpowiednim kontekście. Ćwicz tę umiejętność, na przykład wyciszając wiadomości w telewizji i starając się zrozumieć przekaz tylko na podstawie ruchu warg, policzków, języka i krtani prezentera.
Jeśli z upływem czasu nadal nie będziesz czuć się komfortowo z aparatem słuchowym, porozmawiaj z jednym z naszych protetyków – zapewne będzie mógł odpowiednio dostosować aparat.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Pozostałe tematy

Pielęgnacja i czyszczenie aparatów słuchowych
Baterie do aparatów słuchowych