Ubytek słuchu oznacza nie tylko to, że ktoś słyszy cicho, ale przede wszystkim to, że słyszy i rozumie niewyraźne. Dźwięki często brzmią inaczej, są bardziej piskliwe i brzęczące. Często zdarza się też, że niektóre dźwięki są odbierane jako nieprzyjemne, a nawet sprawiające ból. W takich przypadkach do poprawy słyszenia nie wystarczy samo wzmocnienie dźwięku.
Ustalenie właściwego poziomu głośności
Jednakże technika wzmacniająca sygnały dźwiękowe jest niezbędna. Osoby z ubytkiem słuchu są w stanie słyszeć dźwięki dopiero od określonego poziomu głośności – muszą one zatem być głośniejsze niż w przypadku osób ze zdrowym słuchem. Ale gdyby wszystko stało się głośniejsze, np. dźwięk syreny policyjnej, byłoby to nie do zniesienia. Dlatego przy dopasowaniu aparatu słuchowego ustala się tzw. próg dyskomfortu użytkownika aparatu. Próg ten oznacza poziom dźwięku, od którego dźwięki są odczuwane jako nieprzyjemne. W przypadku większości prawidłowo słyszących osób wartość ta wynosi około 100 decybeli (dB), u każdego jest jednak inna.
Niepożądane hałasy i dokładne zakresy częstotliwości
Oprócz ogólnego poziomu głośności aparat słuchowy musi wybiórczo wzmacniać te częstotliwości, których użytkownik nie słyszy już dobrze.
Cyfrowe aparaty słuchowe, które obecnie są standardem, potrafią dokładnie i wybiórczo kompensować dany ubytek słuchu w różnych zakresach częstotliwości.
Prawdziwym wyzwaniem dla techniki i człowieka jest filtrowanie niepożądanych hałasów. Na przykład słuchanie głosu współrozmówcy podczas rozmowy w zatłoczonej restauracji nawet u osób ze zdrowym słuchem wymaga bardzo złożonych mechanizmów przetwarzania. Współczesne aparaty słuchowe posiadają specjalne funkcje, które znacznie poprawiają rozumienie mowy w takich trudnych sytuacjach akustycznych.
Aby zapewnić dobre słyszenie także w trudnych warunkach,
nowoczesne aparaty posiadają różne programy słyszenia do różnych sytuacji słuchowych, np. do restauracji albo słuchania muzyki. Oprócz tego aparaty słuchowe posiadają wiele kanałów częstotliwościowych, dzięki czemu wzmocnienie dźwięku można indywidualnie dostosować do potrzeb użytkownika. Możliwe jest również wyeliminowanie niepożądanego hałasu i nieprzyjemnego gwizdu spowodowanego sprzężeniem zwrotnym.