Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Obecnie aparaty słuchowe wykorzystują nowoczesną technologię cyfrową. Są indywidualnie dostosowywane do ubytku słuchu i osobistych potrzeb użytkownika. Jest to bardzo ważne, ponieważ każda osoba w inny sposób odbiera swój ubytek słuchu. Nowoczesne aparaty słuchowe posiadają automatyczne programy do każdej sytuacji akustycznej, funkcje, które poprawiają mowę i tłumią hałas otoczenia oraz funkcję eliminującą sprzężenie zwrotne. Wszystko to ogromnie ułatwia życie osobom dotkniętym utratą słuchu i poprawia im jakość życia. Poniżej opisaliśmy, jak ewoluowały aparaty słuchowe i jak działają nowoczesne aparaty. Ponadto dowiesz się, dlaczego aparaty słuchowe potrafią znacznie więcej niż tylko wzmacniać dźwięk w uchu, i jakie inne urządzenia mogą pomóc w lepszym zrozumieniu mowy i dźwięku.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?

Nowoczesne aparaty słuchowe to prawdziwe superkomputery, które dzięki najnowszej technologii można idealnie dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika i które zapewniają nie tylko wysoki komfort użytkowania, ale też atrakcyjny wygląd. Te nowoczesne urządzenia medyczne są ponadto dostępne w przystępnych cenach.

Zazwyczaj składają się z trzech głównych części: mikrofonu, procesora i głośnika. Mikrofon odbiera dźwięki, tj. sygnały akustyczne, z otoczenia i przekazuje je do procesora. Procesor wzmacnia dźwięki i przekształca je w sygnały elektryczne. A głośnik, zwany też słuchawką, przekazuje sygnały do ucha użytkownika. Tam dźwięk jest odbierany i może być wyraźnie słyszany.

Aby zapewnić użytkownikowi doskonałe słyszenie, aparaty słuchowe wybiórczo wzmacniają dźwięki, które są istotne dla komunikacji, a redukują hałasy. W nowoczesnych aparatach słuchowych proces ten przebiega całkowicie automatycznie.

Więcej dodatkowych funkcji nowoczesnych aparatów słuchowych odkryjesz tutaj.
Nowoczesne aparaty bez problemu łączą się z telefonem

Dlaczego aparaty słuchowe potrafią znacznie więcej niż tylko wzmacniać dźwięk

Ubytek słuchu oznacza nie tylko to, że ktoś słyszy cicho, ale przede wszystkim to, że słyszy i rozumie niewyraźne. Dźwięki często brzmią inaczej, są bardziej piskliwe i brzęczące. Często zdarza się też, że niektóre dźwięki są odbierane jako nieprzyjemne, a nawet sprawiające ból. W takich przypadkach do poprawy słyszenia nie wystarczy samo wzmocnienie dźwięku.
 

Ustalenie właściwego poziomu głośności

Jednakże technika wzmacniająca sygnały dźwiękowe jest niezbędna. Osoby z ubytkiem słuchu są w stanie słyszeć dźwięki dopiero od określonego poziomu głośności – muszą one zatem być głośniejsze niż w przypadku osób ze zdrowym słuchem. Ale gdyby wszystko stało się głośniejsze, np. dźwięk syreny policyjnej, byłoby to nie do zniesienia. Dlatego przy dopasowaniu aparatu słuchowego ustala się tzw. próg dyskomfortu użytkownika aparatu. Próg ten oznacza poziom dźwięku, od którego dźwięki są odczuwane jako nieprzyjemne. W przypadku większości prawidłowo słyszących osób wartość ta wynosi około 100 decybeli (dB), u każdego jest jednak inna.
 

Niepożądane hałasy i dokładne zakresy częstotliwości

Oprócz ogólnego poziomu głośności aparat słuchowy musi wybiórczo wzmacniać te częstotliwości, których użytkownik nie słyszy już dobrze. Cyfrowe aparaty słuchowe, które obecnie są standardem, potrafią dokładnie i wybiórczo kompensować dany ubytek słuchu w różnych zakresach częstotliwości.
Prawdziwym wyzwaniem dla techniki i człowieka jest filtrowanie niepożądanych hałasów. Na przykład słuchanie głosu współrozmówcy podczas rozmowy w zatłoczonej restauracji nawet u osób ze zdrowym słuchem wymaga bardzo złożonych mechanizmów przetwarzania. Współczesne aparaty słuchowe posiadają specjalne funkcje, które znacznie poprawiają rozumienie mowy w takich trudnych sytuacjach akustycznych.
Aby zapewnić dobre słyszenie także w trudnych warunkach, nowoczesne aparaty posiadają różne programy słyszenia do różnych sytuacji słuchowych, np. do restauracji albo słuchania muzyki. Oprócz tego aparaty słuchowe posiadają wiele kanałów częstotliwościowych, dzięki czemu wzmocnienie dźwięku można indywidualnie dostosować do potrzeb użytkownika. Możliwe jest również wyeliminowanie niepożądanego hałasu i nieprzyjemnego gwizdu spowodowanego sprzężeniem zwrotnym.

Inne pomoce technologiczne

Wiele aparatów zausznych jest wyposażonych w tzw. cewkę telefoniczną. Ułatwia ona telefonowanie, przekazując sygnały głosowe z telefonu bezpośrednio do ucha. Znacznie poprawia to jakość dźwięku i rozumienie mowy. Za pośrednictwem cewki telefonicznej można również bez dodatkowych urządzeń korzystać z indukcyjnych systemów słuchowych, jakie stosowane są np. w salach konferencyjnych, teatrach czy kościołach. W ten sposób możliwe jest odbieranie przekazu słownego bezpośrednio w aparacie słuchowym, eliminując niepożądany hałas otoczenia.

Aparaty słuchowe z funkcją Bluetooth mogą na małych odległościach bezprzewodowo odbierać mowę i muzykę z innych źródeł dźwięku z interfejsem Bluetooth (telefonów komórkowych czy telewizorów). W niektórych przypadkach wymaga to podłączenia małego urządzenia dodatkowego (streamera), które transmituje sygnały.

Dostępne są też aplikacje, które umożliwiają obsługę aparatu słuchowego za pomocą smartfona. Dzięki temu możliwa jest bezprzewodowa regulacja urządzenia.

Więcej informacji na temat funkcji nowoczesnych aparatów słuchowych i oczekiwanych w przyszłości tendencji ich rozwoju znajdziesz tutaj. Zapraszamy też do odwiedzenia jednego z naszych kompetentnych protetyków, który chętnie pokaże najnowsze modele i doradzi przy wyborze właściwego aparatu.
Jeśli nie masz pewności, czy potrzebujesz aparatu słuchowego, pomocny może być nasz bezpłatny test słuchu. Jeśli potwierdzi on ubytek słuchu, zalecamy wizytę w jednej z naszych placówek albo u laryngologa.

Historia aparatu słuchowego

Aparaty słuchowe, które dawniej zarezerwowane były dla wyższych sfer, w ciągu ostatnich 200 lat stały się dostępne dla każdego. Niewiele osób wie, że pierwszy opatentowany aparat słuchowy nosiła angielska królowa Aleksandra w 1901 roku.
Zaawansowane technicznie urządzenia do codziennego użytku
Był to jeden z wielu istotnych kroków w pełnej sukcesów historii aparatu słuchowego. Dla wielu osób jest on obecnie nieodłączoną częścią codziennego życia, podobnie jak okulary czy aplikacje na smartfonie. Trudno sobie dziś wyobrazić życie bez tych pomocy technicznych. Podobnie jak smartfony, najnowsza generacja aparatów słuchowych staje się coraz wydajniejsza i bardziej kompaktowa. Dzięki najnowszej technologii nowe modele aparatów zausznych i wewnątrzusznych mimo niewielkich wymiarów doskonale poprawiają słuch i zapewniają naturalny dźwięk. Chociaż rozwój aparatów słuchowych wydaje się bardzo szybki, ich historia sięga XVII wieku.
Pierwsze aparaty słuchowe były nieporęczne, ale skuteczne
Pomoce używane w XVII wieku były dość nieporęczne. Tuby słuchowe o kształcie leja wzmacniały dźwięk o około 20–30 dB i znacznie poprawiały w ten sposób słuch i jakość życia użytkowników.
Wynalezienie telefonu
Dopiero wynalezienie telefonu w XIX wieku zapoczątkowało rozwój elektrycznego aparatu słuchowego. Używane wówczas urządzenia telefoniczne były jednak jeszcze bardzo duże i nieporęczne.
Pierwszy przenośny aparat słuchowy
W 1901 roku amerykański inżynier Miller R. Hutchinson opatentował pierwszy przenośny aparat słuchowy. Aparat ten, który posiadała angielska królowa Aleksandra, był już znacznie mniejszy – choć wciąż ważył aż 12 kilogramów.
Pierwszy aparat zauszny
W latach czterdziestych XX wieku aparaty słuchowe zmniejszyły się już do rozmiarów paczki papierosów. Przełom nastąpił w latach pięćdziesiątych wraz z wprowadzeniem tranzystora. Dało to początek pracom nad aparatami zausznymi.
Początki cyfrowych aparatów słuchowych
W latach osiemdziesiątych aparaty zauszne, a potem wewnątrzuszne były już na bardzo wysokim poziomie technologicznym. W kolejnych latach aparaty ogarnęła jednak prawdziwa rewolucja cyfrowa. Do dnia dzisiejszego aparaty są stale rozwijane, aby zapewnić możliwie najbardziej naturalny i wyraźny dźwięk. Aparaty stają się też coraz mniejsze i dyskretniejsze, tak iż są ledwo zauważalne w uchu.

Technologia cyfrowa stosowana w nowoczesnych aparatach słuchowych w coraz większym stopniu pozwala również osobom z głębokim ubytkiem słuchu w pełni cieszyć się życiem.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Pozostałe tematy

Nowoczesne aparaty słuchowe
Ochrona słuchu – inwestycja w zdrowie