Pon. - Pt.: 9-17 800 13 33 77

Jeśli dotknęła Cię utrata słuchu, zasięgnij porady zaufanego specjalisty. Dobry protetyk udzieli Ci niezbędnej pomocy i porady, przeprowadzi pomiary słuchu, poleci odpowiednie aparaty słuchowe i dostosuje je do Twoich indywidualnych potrzeb. Tutaj znajdziesz się wszelkie niezbędne informacje na temat protetyki słuchu, jak również o tym, co czeka Cię na pierwszej wizycie, w jaki sposób uzyskasz pomoc i jakie kwalifikacje posiada protetyk.

Kim jest protetyk słuchu?

Protetyk słuchu pomaga osobom dotkniętym niedosłuchem. Doradza im i zapewnia indywidualne dostosowanie aparatów słuchowych. Do zadań protetyka należy także profesjonalna konserwacja aparatów słuchowych.
Dobry protetyk słuchu musi być empatyczny

Gdzie udać się w przypadku utraty słuchu?

W razie pojawienia się pierwszych oznak niedosłuchu najpierw należy ustalić przyczyny. Jeśli podejrzewasz u siebie niedosłuch, nie zwlekaj z wizytą u protetyka słuchu albo laryngologa. Będzie to pierwszy krok w kierunku poprawy jakości życia.

Przeprowadzając bezpłatny test słuchu, protetyk ustali, czy cierpisz na niedosłuch. Przeanalizuje Twoją osobistą sytuację i doradzi, jaki aparat słuchowy będzie dla Ciebie optymalny. Zapewni Ci indywidualną, fachową pomoc na każdym etapie: od wstępnej konsultacji w placówce przez dokładne ustawienie aparatów słuchowych aż po ich regularną konserwację.
Jeśli test słuchu u protetyka masz już za sobą i stwierdzono u Ciebie utratę słuchu, udaj się do laryngologa. Może on ustalić konkretną przyczynę utraty słuchu i wydać zlecenie na aparat słuchowy – umożliwi to uzyskanie ewentualnej refundacji.

Laryngolog wyjaśni także medyczne przyczyny utraty słuchu i może zalecić odpowiednie terapie. Zwłaszcza w przypadku występowania bólów nie należy zwlekać z udaniem się do laryngologa.

Co czeka mnie u protetyka słuchu?

Podczas wizyty u protetyka najpierw odbędzie się indywidualna konsultacja obejmująca test słuchu. Celem tej konsultacji jest zrozumienie Twojej indywidualnej sytuacji słuchowej i Twoich potrzeb. Obejmują one potrzeby dotyczące zarówno życia codziennego, jak i spędzania wolnego czasu (np.: spotkania z przyjaciółmi, oglądanie telewizji, teatr, sport itp.). Na podstawie tych informacji protetyk kompleksowo Ci doradzi i znajdzie indywidualne rozwiązanie słuchowe.

Test słuchu nie potrwa długo i pozwoli dokładnie ocenić sprawność Twojego słuchu. Podczas testu będziesz siedzieć w specjalnie wyposażonym pokoju i odsłuchiwać różne dźwięki odtwarzane przez słuchawki. Na podstawie Twoich reakcji protetyk sporządzi krzywą słyszenia. Ta graficzna prezentacja sprawności Twojego słuchu nazywana jest audiogramem. Wynik testu słuchu stanowi podstawę dalszych konsultacji i procedur.
Następnie pomiary są analizowane i w razie potrzeby wykonywany jest wycisk ucha w celu przygotowania specjalnej wkładki usznej. Wkładki uszne są wykonywane indywidualnie w celu zapewnienia optymalnego dopasowania i brzmienia w uchu, a następnie są łączone z aparatem słuchowym.
 
Na koniec dokonuje się wyboru odpowiednich aparatów słuchowych i ich dopasowania. Nasi doświadczeni protetycy dokładnie dostosowują aparat słuchowy do Twoich indywidualnych potrzeb za pomocą najnowocześniejszego oprogramowania komputerowego.
1
Teraz po raz pierwszy usłyszysz dźwięk swojego nowego aparatu słuchowego – to bardzo wyjątkowy moment na drodze do lepszego słyszenia i zrozumienia.
2
Twój protetyk objaśni Ci sposób działania, pielęgnacji i przechowywania aparatu słuchowego oraz przeprowadzi pomiar jego skuteczności.
3
Po pewnym czasie użytkowania aparatów słuchowych w życiu codziennym dokonywane jest dokładne strojenie aparatów na podstawie Twoich odczuć. Do zakresu usług protetyka należy również konserwacja aparatów słuchowych.

Co wyróżnia dobrego protetyka słuchu?

Aparaty słuchowe nie są sobie równe – podobnie jest z protetykami słuchu. Zakupu aparatu słuchowego nie można porównać z wizytą w supermarkecie. Użytkownicy aparatów słuchowych muszą codziennie nosić aparaty. Dlatego niezmiernie ważne jest indywidualne dopasowanie i idealne dostrojenie. Poniżej przygotowaliśmy listę czynników, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego protetyka:
Kompetencje zawodowe
Zaufany protetyk musi być ekspertem w swojej dziedzinie. Jego specjalnością jest ludzki słuch i aparaty słuchowe. Musi jednak również potrafić wytłumaczyć klientom w zrozumiały sposób, jakie problemy ze słuchem u nich występują i jakie kroki należy podjąć, aby im zaradzić. Posługiwanie się specjalistycznym żargonem z reguły nie pomoże przyszłemu użytkownikowi aparatu słuchowego – aby podjąć właściwą decyzję, musi on w pełni zrozumieć przekazywane informacje.
Cierpliwość
Faza testowania nowych aparat słuchowych może nieco potrwać: aby uzyskać idealne ustawienia zapewniające użytkownikowi aparatu słuchowego komfort, zazwyczaj potrzebnych jest kilka wizyt w placówce. Klienci nie powinni przy tym mieć wrażenia, że przeszkadzają: cierpliwość i indywidualne podejście do potrzeb i problemów klientów wyróżniają dobrego protetyka.
Pieniądze to nie wszystko!
Z zasady protetyk powinien proponować klientom odpowiednie do ich ubytku słuchu modele aparatów słuchowych z różnych przedziałów cenowych i szczegółowo wyjaśnić, na czym polegają różnice. Jeśli masz wrażenie, że protetykowi zależy jedynie na sprzedaniu najdroższego modelu, z pewnością nie jesteś w dobrych rękach.
Wystarczająca ilość czasu na testowanie
Aparaty słuchowe różnych marek i z różnych przedziałów cenowych często znacznie różnią się pod względem dźwięku, możliwości ustawień i dodatkowych funkcji. Aby stwierdzić, czy aparat pasuje idealnie, powinno być możliwe przetestowanie go przez kilka dni w życiu codziennym. Protetyk powinien zapewnić taką możlwość.
Wsparcie po zakupie
Po znalezieniu odpowiedniego aparatu słuchowego można cieszyć się odzyskaną jakością życia. Dobry protetyk powinien jednak zapewnić klientowi wsparcie także po zakupie. Wizyty kontrolne czy pomoc przy ubieganiu się o refundację z NFZ  są równie ważne co szybka i kompetentna pomoc w razie ewentualnych problemów z aparatami.

Jakie kwalifikacje posiada protetyk słuchu?

Do wykonywania zawodu protetyka niezbędne jest ukończenie odpowiedniego kursu, szkoły policealnej albo studiów wyższych w tym kierunku. Podczas kształcenia przyszli protetycy zdobywają niezbędną wiedzę i umiejętności. Ponieważ codzienna praca polega na bezpośrednim kontakcie z klientami, niezbędny jest wysoki poziom empatii, życzliwość i dobre umiejętności komunikacyjne. Nieodzowne są również umiejętności manualne oraz zainteresowanie techniką i medycyną. Oprócz wiedzy technicznej ważne są również umiejętności handlowe i społeczne.
 
Podczas zajęć praktycznych przyszli protetycy uczą się m.in. właściwego doradzania klientom i pomocy przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego, a także dopasowywania i konserwacji aparatów. Po zdobyciu zawodu protetycy znajdują zatrudnienie w punktach protetyki słuchu lub u przemysłowych producentów aparatów słuchowych.  

Pozostałe tematy

W jaki sposób mogę wykonać test słuchu?
Czym jest audiogram?
"Słuch" 2/2019 Pobierz naszą broszurę