Co to są szumy uszne?

Według National Organization for Rare Disorders szumy uszne dotykają około 10 procent populacji, co oznacza, że choroba ta może dotknąć ludzi w każdym wieku. Chociaż szumy uszne są często określane jako "dzwonienie w uszach", towarzyszące im dźwięki mogą być również syczeniem, ćwierkaniem, cykanie, cykanie, cykanie lub ryk. Szumy uszne mogą dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet i mogą występować w jednym lub obu uszach. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia szumy uszne są często wynikiem ostrego lub przewlekłego narażenia na hałas, mogą też wynikać z innych patologii i różnych chorób.  

Szumy uszne to poważna uciążliwość, która może negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie i spokój ducha. Istnieje jednak ukryta strona szumów usznych: może na nie wpływać pogoda i inne warunki atmosferyczne.

Jak pogoda wpływa na moje szumy uszne?

Według HealthLinkBC gwałtowne zmiany ciśnienia w środowisku mogą przyczyniać się do powstawania szumów usznych. Na przykład szum może się nasilać, kiedy pada deszcz. National Institutes of Health (NIH) - część U.S. Department of Health and Human Services - jest narodową agencją badań medycznych, która przeprowadziła interesujące badania w dziedzinie ubytku słuchu i szumów usznych. Na przykład jedno z badań NIH opublikowane w 2017 roku donosi, że niższe ciśnienie na poziomie morza jest związane z szumami usznymi. Zmiany ciśnienia atmosferycznego często mają miejsce, gdy lecisz samolotem lub gdy nadchodzi wiosna.
To samo badanie wskazuje również na związek między szumami usznymi a chorobą Ménière'a. Choroba Ménière'a, schorzenie ucha wewnętrznego, może prowadzić do utraty słuchu, zawrotów głowy i uczucia pełności (ucisku) w uszach. Ciśnienie atmosferyczne poniżej 1013,25 milibarów powoduje 23-procentowy wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia szumów usznych z powodu choroby Ménière'a.

Korelacja między szumami usznymi a ciśnieniem atmosferycznym

Upośledzenie układu przedsionkowego, czyli tej części ucha wewnętrznego, która kontroluje równowagę, może wyjaśniać związek między ciśnieniem atmosferycznym a szumami usznymi. Płyn w uchu wewnętrznym może sprawiać, że jesteś wrażliwy na zmiany ciśnienia powietrza. Kiedy ciśnienie nagle spada, reakcja w uchu może spowodować nasilenie się szumów usznych.

W badaniu NIH z 2017 roku cieplejsze temperatury były skorelowane z niższym poziomem szumów usznych, a co ciekawe - także z lepszym słuchem. Jednak silniejszy wiatr jest związany z poważniejszymi przypadkami szumów usznych (jeśli pominąć wszystkie inne czynniki pogodowe). Wilgotność również może mieć związek z szumami usznymi.

Jak zimna pogoda wpływa na mój słuch?

Niższe ciśnienie barometryczne, cieplejsze temperatury, silny wiatr i wilgotność nie są jedynymi czynnikami pogodowymi związanymi z szumami usznymi. 
Jak podaje portal edukacyjny HearingAids.com, kiedy na zewnątrz jest bardzo zimno, może pojawić się u ciebie stan zwany egzostozą lub ostrogą kostną. Egzostoza to tworzenie się nowego materiału kostnego na powierzchni kości. Jest ona często przyczyną łagodnych szumów usznych, ponieważ narośla utrudniają przepływ dźwięku przez ucho. Szumy uszne związane z egzostozą są też nazywane "uchem surfera" ze względu na ich powszechność wśród surferów, którzy spędzają długi czas w zimnych wodach.

Jeśli pojawią się u Ciebie szumy uszne, istnieją sposoby leczenia i radzenia sobie z nimi. W większości przypadków leczenie polega na rehabilitacji słuchu za pomocą aparatów słuchowych lub operacji. Aby dowiedzieć się więcej, udaj się do swojego lekarza i pamiętaj, że czasem winna jest pogoda.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.