Co to są szumy uszne?

Szumy uszne są prawie zawsze określane jako "dzwonienie w uchu", ale dźwięki, które możesz słyszeć, mogą być różne, np. syczenie, ryk, brzęczenie czy klikanie. Choć nie ma jednej konkretnej definicji tego schorzenia, ogólnie przyjmuje się, że osoby cierpiące na szumy uszne odczuwają hałas lub dźwięk, który nie jest słyszalny dla innych, ponieważ nie ma zewnętrznego źródła. Ponadto lekarze często podkreślają, że szumy uszne są zazwyczaj objawem innego problemu, a nie samodzielną dolegliwością. 
Stopień, w jakim ludzie doświadczają objawów szumów usznych, także może się różnić w zależności od osoby. U niektórych dźwięki pojawiają się tymczasowo, a u innych mogą być problemem chronicznym. Kiedy szumy uszne są związane z ubytkiem słuchu, protetycy słuchu zalecają stosowanie aparatów słuchowych, które przynoszą ulgę.

Jakie są różne rodzaje szumów usznych?

Tak jak ludzie doświadczają szumów usznych na wiele różnych sposobów, tak samo istnieją różne rodzaje szumów usznych. Cztery główne rodzaje to:

 1. Subiektywne szumy uszne to najczęstsza forma, która zazwyczaj jest wynikiem nadmiernego narażenia na hałas. Nierzadko pojawiają się nagle i utrzymują się przez trzy do dwunastu miesięcy. U niektórych osób objawy mogą trwać nawet dłużej, a czasem nigdy nie ustępują. 
 2. Szumy uszne somatyczne związane są z układem sensorycznym. 
 3. Szumy uszne o podłożu neurologicznym są zazwyczaj spowodowane zaburzeniami takimi jak choroba Meniere'a. 
 4. Szumy uszne obiektywne to rzadki rodzaj szumów, które zazwyczaj są spowodowane deformacją naczyń krwionośnych i mogą być słyszane przez kogoś innego niż osoba nimi dotknięta. 
Inne podkategorie tego schorzenia to szumy muzyczne, pulsujące i szumy uszne o niskiej częstotliwości. Wersja muzyczna występuje zwykle u osób, które mają ubytek słuchu i szumy uszne od dłuższego czasu. Unikalną cechą pulsującego typu jest to, że jest on zgodny z biciem serca. Wreszcie szumy uszne o niskiej częstotliwości są prawdopodobnie najbardziej mylące, ponieważ ludzie, którzy je mają, mają trudności z określeniem, czy dźwięki, które słyszą, są wewnętrzne czy zewnętrzne. Szmery i dudniące dźwięki, które im towarzyszą, zwykle odbijają się na jakości życia. 

Jakie są najczęstsze schorzenia leżące u podstaw szumów usznych?

Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że szumy uszne są po prostu oznaką lub symptomem czegoś innego, co dzieje się w organizmie. Bardzo często dzwonienie w uchu jest wynikiem uszkodzenia układu słuchowego. Ale choć ubytek słuchu jest często kojarzony z tą dolegliwością, to są z nią związane także setki innych zaburzeń.
Oto lista najczęstszych dolegliwości zdrowotnych związanych z szumami usznymi: 
 • Odbiorczy ubytek słuchu (związany z wiekiem lub spowodowany hałasem)
 • Zatkanie przewodu słuchowego (np. niedrożność ucha środkowego z powodu nadmiaru woskowiny)
 • Poważny uraz głowy lub szyi
 • Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ)
 • Zatkany nos i ciśnienie w zatokach
 • Traumatyczne uszkodzenie mózgu (TBI)
 • Leki ototoksyczne (niesteroidowe leki przeciwzapalne i niektóre antybiotyki)

Inne choroby, które potencjalnie mogą być przyczyną szumów usznych to: 

 • Zaburzenia przedsionkowe, takie jak choroba Ménière'a, otoskleroza
 • Zaburzenia metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy
 • Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęk
 • Zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak choroba z Lyme
 • Zaburzenia naczyń krwionośnych, takie jak wysokie ciśnienie krwi
 • Zaburzenia związane z nowotworami (bardzo rzadkie), takie jak nerwiak akustyczny
Mimo że lista potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z szumami usznymi jest dość długa, dzwonienie w uchu nie oznacza automatycznie, że cierpisz na któreś z wymienionych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, byś udał się do audiologa, wykonał test na obecność szumów usznych i przeprowadził badanie. Jeśli pracownik służby zdrowia skutecznie zidentyfikuje przyczynę, percepcja szumów usznych może ustąpić.

Czy są jakieś testy na szumy uszne?

Badania słuchu i MRI
Kiedy zgłosisz się do laryngologa po pomoc, pierwszą rzeczą, jaką zrobi lekarz, będzie prawdopodobnie badanie audiologiczne, badanie słuchu i zlecenie wykonania rezonansu magnetycznego (MRI). Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany do wykluczenia poważniejszych przyczyn, takich jak nerwiak akustyczny lub inna organiczna przyczyna szumów usznych.
Kwestionariusze
Czasami stosuje się kwestionariusze, by ocenić, jak szumy uszne wpływają na jakość Twojego życia. Twój audiolog zada Ci serię pytań, by dowiedzieć się, w jakim stopniu dolegliwości związane z szumami usznymi wpływają na Twoje życie. Lekarz spróbuje też ustalić przyczynę leżącą u podstaw Twojego problemu zdrowotnego. Jeśli jednak problemu nie da się powiązać z żadnym innym problemem zdrowotnym, lekarz prawdopodobnie skupi się na łagodzeniu dolegliwości związanych z szumami usznymi. 
Test słuchu online
Jeśli masz problemy ze słuchem, nie ma powodu, byś nie poddał się badaniu słuchu. Dzięki testom słuchu online ocena Twojego słuchu nigdy nie była łatwiejsza. Jeśli poszukasz internetowych testów słuchu, prawdopodobnie znajdziesz wiele testów, a niektóre z nich możesz wykonać nawet anonimowo. 

Na przykład testy mowy w hałasie oceniają, jak dobrze słyszysz liczby w głośnym otoczeniu. Mogą nawet ocenić, jak dobrze słyszysz w hałasie o różnym natężeniu. Kiedy otrzymasz wyniki, będziesz wiedział, czy masz ubytek słuchu i czy powinieneś udać się do audiologa. 
Test online na szumy uszne
Ponieważ zazwyczaj nie ma żadnej fizycznej przyczyny szumów usznych, eksperci uważają, że problem dotyczy nerwów odpowiedzialnych za słyszenie. 
Zastosowanie dopasowania wysokości dźwięku w internetowym teście szumów usznych to skuteczny sposób na określenie najlepszej dla Ciebie terapii. Musisz dokładnie zdiagnozować częstotliwość swoich szumów usznych, ponieważ terapia nie będzie skuteczna, jeśli nie usuniemy prawidłowej wysokości dźwięku. Dzięki dopasowaniu wysokości dźwięku możliwe jest zidentyfikowanie tych częstotliwości, a następnie wyćwiczenie mniej reaktywnych nerwów. Niektóre metody eliminują te częstotliwości z muzyki lub innych materiałów dźwiękowych, dzięki czemu nerwy te nie są pobudzane. 

Pamiętaj, że pitch matching nie zastąpi profesjonalnej diagnozy medycznej.

Jak potwierdzić szumy uszne?

Choć testy online mogą pomóc w ustaleniu niektórych problemów, których możesz doświadczać, prawidłowe zdiagnozowanie szumów usznych wymaga bardziej kompleksowego podejścia. Umów się na wizytę u audiologa i poddaj się niezbędnym badaniom, które pozwolą na postawienie ostatecznej diagnozy.

Podsumowanie

Chociaż nie ma lekarstwa na objawy szumów usznych, można je leczyć. Odpowiednio dobrana terapia zalecona przez doświadczonego protetyka słuchu prawdopodobnie przyniesie pozytywne rezultaty i przyniesie ulgę. Co więcej, każdego dnia pojawiają się nowe możliwości leczenia, co sprawia, że dolegliwość ta jest łatwiejsza do leczenia niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli masz ubytek słuchu, pamiętaj, by regularnie się badać. Możesz też wykonać test słuchu online lub test na szumy uszne online.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.