Dlaczego powstaje echo w uchu?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby słyszeć, musi zajść szereg skomplikowanych procesów, które zmieniają fale dźwiękowe w powietrzu w sygnały elektryczne. Kiedy fale dźwiękowe docierają do ucha zewnętrznego, przemieszczają się przez przewód słuchowy, docierając do błony bębenkowej. Jeśli z jakiegoś powodu droga fal dźwiękowych zostanie zablokowana, może pojawić się echo. Na przykład nagromadzenie woskowiny może uniemożliwić falom dźwiękowym przedostanie się do ucha. 

Zatkane ucho nie jest jednak jedyną możliwą przyczyną. Poniżej omówimy kilka najczęstszych przyczyn.  

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania echa w uchu?

Gromadzenie się woskowiny usznej
Nadmiar woskowiny jest jedną z najczęstszych przyczyn. Do zablokowania może dojść, gdy gruczoły produkują więcej woskowiny usznej niż potrzeba; woskowina może stwardnieć i zablokować przewód słuchowy. Woskowina może się też nagromadzić, gdy nieumyślnie wepchniesz woskowinę głęboko do przewodu słuchowego podczas czyszczenia uszu wacikami lub patyczkami higienicznymi. 
Infekcje ucha
Infekcja może wystąpić w różnych częściach przewodu słuchowego. Objawy mogą być różne i mogą wymagać różnych metod leczenia, niezależnie od tego, czy chodzi o ucho wewnętrzne, środkowe (otitis media), czy zewnętrzne (otitis externa). Jednak wszystkie trzy typy mogą powodować echo poinfekcyjne. 
Neuroma akustyczna
Nerwiak akustyczny nazywany jest także schwannoma przedsionkowym. Jest to nienowotworowy i zwykle wolno rosnący guz, który rozwija się na głównym nerwie łączącym ucho wewnętrzne z mózgiem. Ucisk guza może powodować utratę słuchu, dzwonienie w uchu, a nawet uczucie echa.
Presbycusis
Prezbiterium to postępujący odbiorczy ubytek słuchu (SNHL), który jest nieodwracalny. SNHL jest bardzo rozpowszechniony, blisko 90% ubytków słuchu zalicza się do tej kategorii. Chociaż SNHL jest trwały, stopień uszkodzenia może być różny: łagodny, umiarkowany lub ciężki. W przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów ubytków słuchu, prezbiotyk dotyka w tym samym stopniu oboje uszu. Stan ten rozwija się z czasem na skutek uszkodzenia ślimaka ucha wewnętrznego lub innych powiązanych z nim struktur. 

Wiele osób z tym schorzeniem doświadcza również szumów usznych. Szumy uszne lub dzwonienie w uchu są częstym objawem uszkodzenia maleńkich czuciowych komórek włoskowatych w uchu wewnętrznym. Pojawiające się echo jest czasem opisywane jako gwizdanie, syczenie lub brzęczenie i może być spowodowane szumami usznymi. 
Infekcja zatok
Zapalenie zatok to stan zapalny w jamach zatok. Niektóre charakterystyczne objawy to śluz, zaczerwienienie, obrzęk i ból. Nie jest niczym niezwykłym doświadczanie sensacji w uchu, w tym echa. Dwa rodzaje zapalenia zatok to ostre i przewlekłe zapalenie zatok. 

Zazwyczaj ostre zapalenie zatok jest wynikiem złapania grypy, przeziębienia lub innego wirusa oddechowego. Kiedy wirusy te atakują zatoki, powodują ich obrzęk i prowadzą do zwężenia ujść zatok. Kiedy dochodzi do takiego zwężenia, śluz szybko wypełnia zatoki, które stają się zablokowane, tworząc pożywkę dla wirusów, bakterii i grzybów. W końcu dochodzi do zapalenia zatok, co powoduje bolesny ucisk i ból głowy.

Przewlekłe zapalenie zatok to infekcja zatok trwająca dłużej niż trzy tygodnie. Nie powinieneś zwlekać z szukaniem pomocy lekarskiej, jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się z czasem. 
Diplacusis
Diplacusis to zaburzenie słuchu, które znane jest również jako podwójne słyszenie. Zasadniczo, jeśli masz tę przypadłość, odbierasz wiele dźwięków z jednego bodźca.

Istnieją trzy rodzaje podwójnego słyszenia:

Diplacusis dysharmonica wynika z różnicy w postrzeganej wysokości dźwięku. Może mieć kilka przyczyn, najczęściej jest to infekcja ucha, narażenie na głośny hałas lub uraz głowy. 

Diplacusis echoica wynika z opóźnienia w percepcji dźwięku. Oznacza to, że kiedy dźwięk dociera do uszu, jedno ucho słyszy i interpretuje go szybciej niż drugie. W rezultacie mózg nie jest w stanie zinterpretować dźwięków jako jednego dźwięku, co powoduje efekt echa. Najbardziej prawdopodobnymi przyczynami tego typu diplacusis są problemy z uchem zewnętrznym i środkowym.

O diplacusis mieszanym mówimy wtedy, gdy obie formy podwójnego słyszenia występują jednocześnie. Najlepszym sposobem na opisanie tego uczucia jest słyszenie echa o nieco innej wysokości. 
Alergie
Wiele osób cierpi z powodu objawów alergii i kataru siennego w okresie wiosennym. Oprócz swędzących oczu i zatkanego nosa, możesz doświadczyć związanej z alergią utraty słuchu, szumu w uszach, a nawet echa w uchu. Nadmiar płynu gromadzącego się w uchu może powodować nieprzyjemny ucisk, dyskomfort i utratę słuchu. ​
Leki ototoksyczne
Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na komórki nerwowe ucha wewnętrznego. Na przykład leki stosowane w chemioterapii, niektóre antybiotyki i leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy aspiryna, mogą przyczynić się do powstania wrażenia echa w uchu.

Jak leczyć echo w uchu?

Najlepszy sposób postępowania zależy od przyczyny, która leży u podstaw problemu. Na przykład, jeśli nagromadzona woskowina tworzy blokadę w Twoim przewodzie słuchowym, warto ją usunąć. Audiolog lub inny protetyk słuchu może pomóc Ci bezpiecznie oczyścić przewód słuchowy. 

Jeśli przyczyną Twoich problemów ze słuchem jest bolesna infekcja ucha lub zapalenie zatok, najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Lekarze często przepisują antybiotyki, aby leczyć te dolegliwości.
Zastanów się nad wykonaniem badania słuchu, by profesjonalnie ocenić swoje problemy ze słuchem. Jeśli będzie to wskazane, protetyk słuchu może zalecić Ci aparat słuchowy, który rozwiąże Twoje problemy. Aparaty słuchowe mogą zmienić życie, zwłaszcza jeśli masz znaczny ubytek słuchu.  

Wreszcie, chroń swoje uszy przed narażeniem na głośne dźwięki. Noś środki ochrony słuchu, takie jak zatyczki do uszu, by zmniejszyć ryzyko ubytku słuchu spowodowanego hałasem.
Informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. Nie powinieneś używać tych informacji jako substytutu ani zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojego zdrowia, zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.